MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Gdynia ogłasza przetarg na budowę Węzła Karwiny i pokazuje jak ma wyglądać. Przebudowane zostaną ulice, powstaną m.in. buspasy i parking

OPRAC.:
Łukasz Kamasz
Łukasz Kamasz
Tomasz Bolt/Polska Press
Gdyńscy samorządowcy chcą zachęcić mieszkańców do korzystania z komunikacji miejskiej. Właśnie dlatego potencjalny wykonawca inwestycji będzie musiał zaprojektować i wybudować m.in. parking przesiadkowy przy stacji PKM Karwiny, fragmenty ulic Wielkopolskiej, Sopockiej i Strzelców oraz nową infrastrukturę dla komunikacji miejskiej z nowymi buspasami.

To jedna z większych gdyńskich inwestycji w ostatnich latach. Mieszkańcy południowych dzielnic mogą być zadowoleni jak niedługo zmieni się krajobraz ich dzielnic - już obecnie przy węźle obwodnicy Wielki Kack rząd buduje Trasę Kaszubską, teraz gdyński samorząd dokłada budowę Węzła Karwiny. Według urzędników inwestycja usprawni przemieszczanie się mieszkańców południowych dzielnic Gdyni i zachęci do łączenia różnych środków transportu oraz korzystania z komunikacji zbiorowej. Jednak przebudowane mają być nie tylko ulice i przystanki, ale również powstać mają drogi rowerowe i towarzysząca wszystkiemu zieleń.

- W ciągu jednej z najważniejszych gdyńskich arterii powstaną wyczekiwane buspasy, dwie pętle autobusowe i chodniki wraz z małą architekturą - wyjaśnia Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni ds. rozwoju. - Przeprowadzimy też wymianę nawierzchni oraz oświetlenia. Powstanie mnóstwo zieleni, która wypełni każdą wolną przestrzeń i znakomicie uzupełni inwestycję, której charakter jest związany przede wszystkim z poprawą jakości komunikacji. To miejsce scali przystanek Pomorskiej Kolei Metropolitalnej, parking typu „park & ride” dla samochodów osobowych i rowerzystów, a także przystanki autobusowe komunikacji miejskiej. Wszystkie ciągi komunikacyjne będą też dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnością.

Inwestycja to szereg różnych zmian

Nowy parking przesiadkowy przy ul. Korzennej ma pomieścić 120 samochodów (20 miejsc przeznaczonych będzie dla osób z niepełnosprawnościami) i 50 rowerów, czego 30 będzie można przechowywać w specjalnych boksach. Rozbudowana zostanie ul. Korzenna, przebudowane natomiast skrzyżowania ul. Wielkopolskiej z ulicami: Myśliwską, Gryfa Pomorskiego, Żródło Marii i Starodworcową. Całość inwestycji dopełni zieleń oraz nowe oświetlenie.

Przebudowa Węzła Karwiny to projekt o wartości 100 milionów złotych, z czego 54 mln Gdynia pozyskała z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

- Budowa węzła na Karwinach to idealny przykład na to, jak pozyskiwane przez Gdynię środki unijne zmieniają oblicze miasta - mówi Michał Guć, wiceprezydent Gdyni ds. innowacji. - Mówimy o zmianie przyzwyczajeń transportowych mieszkańców, o łączeniu różnych środków transportu. Realizacja tej ogromnej inwestycji w strategicznym komunikacyjnie miejscu to najlepsza możliwa droga na zapewnienie warunków dla sprawnego i proekologicznego przemieszczania się mieszkańców. Usprawnimy nie tylko codzienny dojazd do pracy czy szkoły gdynian, ale dajemy też nowe możliwości mieszkańcom sąsiednich gmin. Sieć węzłów powstających w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych to nasza wspólna korzyść i spoiwo metropolii.

Inwestycja obejmuje również budowę dwóch pętli autobusowych, tablic informacji pasażerskiej i 2,7 kilometra nowych buspasów
w ciągu ulicy Wielkopolskiej. Wiadukt przy stacji PKM zostanie tak przebudowany, aby umożliwić swobodne poruszanie osobom z niepełnosprawnościami. Powstaną nowe drogi rowerowe, m.in. na rozbudowanym, ok. 700-metrowym odcinku ul. Strzelców, na przebudowanym fragmencie ul. Sopockiej z miejscami postojowymi.

od 7 lat
Wideo

Jak politycy typują wyniki polskiej reprezentacji?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki