Gdynia. Niezwykła kolekcja skamielin nastolatka

Agata GrzegorczykZaktualizowano 
- To liliowiec. Żyje na Ziemi od 470 mln lat - mówi Kuba.
- To liliowiec. Żyje na Ziemi od 470 mln lat - mówi Kuba. Tomasz Bołt
Niewidomy Kuba Nowicki z Gdyni, choć ma dopiero 15 lat, dawno przerósł wiedzą na temat paleontologii swoich nauczycieli. A ci - zamiast popadać w kompleksy - namówili go, by przyniósł swoją kolekcję skamielin do szkoły i stworzył z nich wystawę. Zaproponowali też, by Kuba poprowadził za nich lekcje, bowiem o kamieniach, w których zaklęte są ślady po dawnym życiu na Ziemi, umie opowiadać jak mało kto.

- Zwierząt czy roślin w kamieniach, które można zobaczyć na wystawie, jako takich już nie ma. Ich tkanki z biegiem lat zastępowane są minerałami. Kształt więc jest zachowany, ale to już nie zwierzę, a kamień - tłumaczy Kuba. - Są też oczywiście odciski roślin i zwierząt. Taki kamień udało mi się znaleźć nawet samemu, w Babich Dołach w Gdyni.

Gdańsk. Są pieniądze na rewitalizację zabytkowych Dolnego Miasta i Nowego Portu

Zwykle jednak Kuba swoje eksponaty kupuje od muzeów i w internecie. Nie jest to proste, bo w ocenie okazu na podstawie zdjęcia musi zdać się na kogoś innego. Jego oczami jest wówczas mama, która jednak wiedzy takiej jak syn w temacie nie ma.
- Ale mam do niej pełne zaufanie, jeszcze się nie zawiodłem - zapewnia Kuba.

Pasja 15-latka ma swoje korzenie w dzieciństwie.
- Zbierałem jak wiele dzieci figurki dinozaurów. Tylko ja z tego nie wyrosłem - śmieje się Kuba, który dziś zamiast figurek kolekcjonuje prawdziwe dinozaury. A dokładniej ich części. - Mam w kolekcji zęby dwóch gatunków dinozaurów i skorupę jaja - dodaje.

Najstarszy okaz w kolekcji Kuby jednak liczy sobie o wiele więcej lat niż pierwsze dinozaury. To stromatolit, czyli pozostałość po pierwszych bakteriach, które zaczęły produkować na Ziemi tlen. Ma... dwa i pół miliarda lat.

To właśnie o początkach życia na Ziemi Kuba najchętniej opowiada podczas wykładów dla rówieśników. Ale hołdując zasadzie Einsteina, iż dobry naukowiec powinien umieć przekazać swoją wiedzę w tak prostej formie, by zrozumiał to przedszkolak - i tam prowadził już zajęcia. Właśnie z nauczaniem, choć już akademickim, Kuba planuje związać swoje dorosłe życie. Po ukończeniu gimnazjum i liceum chce studiować paleontologię.

- To wszystko zaszło za daleko, żebym mógł planować cokolwiek innego - żartuje gimnazjalista.

Od prekambru do paleozoiku
Wystawa w Galerii Gdyńskiej Szkoły Społecznej przy ul. Kapitańskiej 37 na razie obejmuje okres od prekambru do paleozoiku, czyli dwóch pierwszych er w dziejach Ziemi.
Będzie jednak cyklicznie wymieniana, bo kolekcja Kuby Nowickiego liczy dużo więcej okazów, niż zmieściłoby się w przeznaczonym na ekspozycję miejscu. Aby ją obejrzeć, grupy szkolne powinny skontaktować się wcześniej z dyrekcją szkoły lub p. Mirosławem Pawlikiem, nauczycielem religii i opiekunem wspomagającym rozwój uczniów z dysfunkcjami w GSS, dzięki któremu Kuba zaczął dzielić się swoją pasją z innymi.
Do szkoły można dzwonić pod numer telefonu 58 621 65 00.

polecane: FLESZ: Niebawem zmiana czasu, jedna z ostatnich

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie