Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gdynia: Muzeum Żeglarstwa w budynku o kształcie 87-metrowego żagla? Futurystyczna wizja studentki architektury

Szymon Szadurski
Szymon Szadurski
praca magisterska Agaty Morawczyńskiej/www.gdynia.pl
Projekt wysokiego na 87 metrów budynku w kształcie żagla, w którym w przyszłości mogłoby mieścić się Muzeum Żeglarstwa w Gdyni, sporządziła Agata Morawczyńska, studentka architektury. Jej futurystyczna wizja jest imponująca, jednak można wątpić, czy doczeka się realizacji.

Budynek według projektu Agaty Morawczyńskiej, mieszkanki Gdyni, posadowiony miałby zostać na zakończeniu mola Rybackiego, czyli pirsie przez dziesięciolecia wykorzystywanym przez Dalmor. Obecnie właścicielem tych atrakcyjnych gruntów jest należąca do Skarbu Państwa spółka Polski Holding Nieruchomości, która nie zajmowała się dotychczas budową placówek kultury.

Sprawę komplikuje ponadto fakt, że mimo negatywnej opinii przedstawicieli władz Gdyni kierownictwo zlikwidowanego później ministerstwa gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej zdecydowało o rozszerzeniu granic Portu Gdynia m.in. o molo Rybackie. Stało się to w pierwszej połowie tego roku. Zakładając, że PHN S.A. zamierzał będzie jakiekolwiek grunty na molu Rybackim sprzedać, Zarząd Morskiego Portu Gdynia S.A. będzie miał prawo do ich pierwokupu. Wybudowanie Muzeum Żeglarstwa w proponowanej lokalizacji będzie wówczas wymagało uzgodnień i akceptacji ze strony zarządców portu. Tymczasem przedstawiciele ZMPG S.A. kilka razy publicznie wypowiadali się w ostatnich latach, że nie są zachwyceni samorządowymi wizjami zabudowywania przedwojennego pirsu, wydartego morzu.

Wycieczkowce zamiast apartamentów przy molu Rybackim w Gdyni? Nowa wizja zarządców portu

Adam Meller, prezes Zarządu Morskiego Portu Gdynia S.A., już w połowie 2018 roku zapowiadał, że jego zdaniem przy molu Rybackim należy wygospodarować miejsce do cumowania przy nim odwiedzających miasto wycieczkowców, tak, aby nie musiały sąsiadować m.in. z hałdami węgla w pobliżu nabrzeża Francuskiego.

Gdyby jednak śmiała wizja studentki architektury miała zostać wcielona w życie, Muzeum Żeglarstwa w Gdyni byłoby kubaturowo bardziej okazałe, niż wszystkie inne, podobne placówki w mieście razem wzięte. Wiadomo też, że koszt wzniesienia takiego budynku łącznie z zakupem nieruchomości pod ten gmach przekroczyć mógłby nawet dwieście milionów złotych.

Póki co nie rozpoczęła się jeszcze budowa innej, zapowiadanej od lat, żeglarskiej inwestycji w Gdyni, nowej mariny przy nabrzeżu Beniowskiego. Kosztorys tego projektu w 2015 roku szacowany był na 160 milionów złotych.

od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki