Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gdynia: Międzynarodowe Forum Gospodarcze 2013 o przemyśle offshore

Kazimierz Netka
Innovation ze stoczni Crist to pokaz naszych możliwości
Innovation ze stoczni Crist to pokaz naszych możliwości Przemek Świderski
W piątek w Gdyni odbyło się Międzynarodowe Forum Gospodarcze 2013. Podczas trzynastej edycji tej konferencji mówiono m.in. o utrudnieniach w stworzeniu w Polsce nowego przemysłu: offshore.

- Powinniśmy się wyspecjalizować w budowie jednostek pływających, urządzeń, konstrukcji służących rozwojowi morskich farm energetyki wiatrowej. Potrafimy to robić, co pokazują stocznie w Trójmieście, a także w Szczecinie i Świnoujściu - mówili podczas Międzynarodowego Forum Gospodarczego, Michał Prażyński, wiceprezes zarządu spółki PGE Energia Odnawialna oraz Tomasz F. Pelc, prezes zarządu spółki Nexus Consultants. - Brakuje nam jednak miejsca w portach. Nie wystarczy jedno stanowisko przeładunkowe. Potrzeba około 20 hektarów, na których można by składać np. konstrukcje wież wiatraków. Niestety, zarządy polskich portów morskich - przedsiębiorstw państwowych - nie mają podstaw prawnych do wyznaczenia takich terenów. W strategii dla polskich portów, opracowanej przez ministerstwa Skarbu Państwa oraz Transportu, nie ma odniesienia do rozwoju branży offshore.

Jeżeli nie rozwiniemy przemysłu offshore, możemy wiele stracić, jeśli chodzi np. o produkcję stali. Oto przykład, który podał Bogdan Podgórski z Polskiego Rejestru Statków: Do roku 2020 polskie firmy zamierzają postawić na Bałtyku około 200 wiatraków, każdy 100 metrów wysokości i wadze 1000 ton. Razem daje to 200 tysięcy ton stali, którą trzeba zespawać w stoczniach, przewieźć statkami na miejsce budowy farm.

- Teraz w Europie Zachodniej odbywa się, dzięki przemysłowi offshore, rewitalizacja przemysłu stoczniowego, morskiego, stalowego - zgodnie z wytycznymi UE. Inwestowane są w sektor offshore dziesiątki miliardów euro - mówił Mariusz Witoński, prezes Polskiego Towarzystwa Morskiej Energetyki Wiatrowej.
[email protected]

Pełną treść artykułu można przeczytać w poniedziałkowym (14.10) wydaniu "Dziennika Bałtyckiego" lub na portalu prasa24.pl.

Treści, za które warto zapłacić! REPORTAŻE, WYWIADY, CIEKAWOSTKI

Zobacz nasze Magazyny: REJSY, HISTORIA, NA WEEKEND

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki