MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Gdynia: Miasto idzie na rękę kioskarzom

Szymon Szadurski
Zawarcia długoletnich umów z miastem w trybie bezprzetargowym spodziewać mogą się handlowcy, którzy zgodzą się na wymianę kiosków prasowych na bardziej estetyczne. Władze Gdyni w tej sposób chcą załagodzić ciągnący się już od 1,5 roku konflikt ze środowiskiem kioskarzy.

Sprzedawcy prasy mówią, że możliwość zawierania długoletnich umów na dzierżawę obiektów to z pewnością krok do przodu, chcą jednak jeszcze spotkać się z urzędnikami, aby omówić inne kwestie. - Mam nadzieję, że dojdziemy ostatecznie do porozumienia - przyznaje Andrzej Kochan, członek zarządu stowarzyszenia kioskarzy.

Kioskarze nie dogadali się z miastem

Przypomnijmy, że władze Gdyni domagają się od sprzedawców prasy wymiany obiektów na nowsze. Zdaniem samorządowców, obecny wygląd kiosków nie przystaje do dzisiejszych czasów. Wiele punktów sprzedaży prasy powstało nawet kilkanaście lat temu, a teraz są odrapane i obwieszone reklamami. Samorządowcy zaproponowali więc jeden, ujednolicony wzór kiosku z elementami szkła i aluminium, w dwóch wersjach - obiekt mniejszy i większy. Jednocześnie z kioskarzami miały być podpisane 7-letnie, nowe umowy (dotychczas stosowany jest 3-letni tryb dzierżaw). Na wieść o tym w środowisku sprzedawców prasy jednak zawrzało.

- Wykonanie kiosku według projektu przedstawionego przez miasto jest zbyt drogie, może kosztować nawet 80 tys. zł - grzmieli kioskarze. - W siedem lat nigdy nie zamortyzuje nam się taki wydatek. Nie dosyć tego. Nowy kiosk jest ładny, jednak mało funkcjonalny.
W związku z takimi argumentami urzędnicy zdecydowali się czas obowiązywania przyszłych dzierżaw jeszcze wydłużyć. - Optymalny wskazany w uchwale Rady Miasta Gdyni okres to dziewięć lat, jednak mogą to być też umowy dłuższe lub na czas nieoznaczony - zapowiada Tomasz Banel, naczelnik Wydziału Polityki Gospodarczej i Nieruchomości Urzędu Miasta Gdyni.

Komornik zamknie szewca przez miasto?

Andrzej Kochan twierdzi, że są to dla kioskarzy dobre wieści.
- Ale od dawna umawiamy się na kolejne spotkanie z urzędnikami - zastrzega. - Chcemy jeszcze wprowadzić modyfikacje w samym projekcie kiosku, aby jego wykonanie nie było tak kosztowne.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki