To dlatego iż nie tylko zarząd ZUO EkoDolina, lecz także przedstawiciele rady nadzorczej tej spółki część życzeń radnych nazywają mało sensownymi. Do takich należą m.in. prognozowanie pogody przez zakład i ostrzeganie mieszkańców przed zagrożeniami, publikowanie informacji o usterkach czy też powołanie społecznej rady, która pełniłaby funkcję doradczą i opiniującą dla dyrekcji EkoDoliny.
Gdynia: Radni przyjrzeli się EkoDolinie
O zgrzycie na linii radni Gdyni - zarząd EkoDoliny zrobiło się głośno pod koniec maja, gdy radni skontrolowali działalność spółki, w której gmina jest udziałowcem, i wystosowali mało przychylny dla ZUO raport.
Sprawa odbiła się szerokim echem i po publikacji w "Dzienniku Bałtyckim" spowodowała lawinę komentarzy mieszkańców. W raporcie radni stwierdzili m.in., iż fetor, wydobywający się z kwater składowych, coraz częściej wyczuwalny jest nie tylko w Łężycach, lecz nawet w północnych dzielnicach Gdyni, takich jak Pustki Cisowskie, Demptowo czy Chylonia. W ślad za tym rajcy sformułowali wiele wniosków, które ich zdaniem, mają poprawić działalność zakładu.
EkoDolina to katastrofa ekologiczna
Izabela Wołosiak, wiceprezes EkoDoliny, wnioski gdyńskiej Rady Miasta nazwała jednak przesadzonymi i niesprawiedliwymi. Przyznaje ona, że zimą i wczesną wiosną rzeczywiście, na skutek ekstremalnych warunków pogodowych, doszło do kilka sytuacji kryzysowych i fetor wydobywał się z ZUO. Jednak od tego czasu zrealizowano większość zaleceń z programu naprawczego, aby podobne sytuacje się nie powtórzyły.
- Radni o tym doskonale wiedzą, w swoim raporcie, niestety, jednak o tym nie wspomnieli - mówi Izabela Wołosiak.
Zarząd EkoDoliny od 1 czerwca postanowił kolejny raz poprawić sytuację, zatrudniając dwóch nowych pracowników obsługujących generator prądu, zasilający urządzenia, które pobierają biogaz z kwater. Pracuje on teraz bez żadnych przerw, a to właśnie wydobywanie się z ZUO metanu mogło się przyczynić do wzmożenia fetoru.
Do kolejnych inwestycji ograniczających uciążliwość zakładu zobowiązali też jego zarząd przedstawiciele rady nadzorczej. Uważają oni też, iż każdy, kto chce, ma wgląd w działalność ZUO i powołanie społecznej rady przy EkoDolinie nie jest żadnym palącym problemem.
- Ostatnie niepokojące sygnały spowodowały większą aktywność organu nadzorczego spółki - mówi Tomasz Banel, członek RN ZUO EkoDolina. - Rada nadzorcza otrzymuje cotygodniowe raporty o działaniach mających na celu wyeliminowanie pewnych uciążliwości i o efektach realizacji przyjętych przez radę dodatkowych działań. Na 2011 rok przewidziano na ten cel kwotę około 900 tysięcy zł, w roku następnym około 2 milionów złotych. Ponadto na oficjalnej stronie internetowej www.ekodolina.pl jest serwis informacyjny zarządu spółki dla mieszkańców.
EkoDolina pod obstrzałem. W sprawę angażują się posłowie PiS
Z Zygmuntem Zmudą - Trzebiatowskim, przewodniczącym Komisji Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska Rady Miasta Gdyni, rozmawia Szymon Szadurski
Co skłoniło radnych do przyjrzenia się działalności ZUO EkoDolina?
Zareagowaliśmy na skutek licznych skarg mieszkańców. Skarżyli się oni, iż fetor, wydobywający się z kwater składowych, coraz częściej zatruwa im życie. Podnosili też wiele innych argumentów związanych z działalnością EkoDoliny. Ponieważ fetor ten czuć nie tylko w Łężycach, lecz także w północnych dzielnicach Gdyni, postanowiliśmy zająć się tematem.
Skąd pewność, że fetor rzeczywiście czuć w Łężycach czy Pustkach Cisowskich?
Przyznam, że początkowo także uważałem za fantastów tych mieszkańców, którzy opowiadali o szkodliwych skutkach działalności EkoDoliny. Jednak zaprosili mnie oni w jeden z krytycznych dni do swoich domów i fetor był nie do wytrzymania. Jeśli chodzi o zapachy docierające do północnych dzielnic Gdyni, sam je wyczułem, wioząc dokumenty do siedziby Rady Dzielnicy Pustki Cisowskie - Demptowo.
Czego oczekujecie od zarządców EkoDoliny?
Podjęcia pilnych działań, aby uciążliwości dla mieszkańców zlikwidować.
Z Gwiazdami - Marek Kaliszuk - zapowiedź
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?