Gdynia: Koncern z Francji chce budować okręty w Stoczni Marynarki Wojennej

Jacek Klein
Stocznia Marynarki Wojennej może zyskać francuskie technologie
Stocznia Marynarki Wojennej może zyskać francuskie technologie Tomasz Bołt
Stocznia Marynarki Wojennej SA w Gdyni i francuski koncern Direction des Constructions Navales Services podpisały wczoraj porozumienie o współpracy przemysłowej i handlowej. Współpraca ma polegać na realizacji programów nowych budów okrętów podwodnych i nawodnych, ich modernizacji, jak i długookresowego utrzymania w gotowości operacyjnej okrętów polskiej floty wojennej.

- Niniejsze porozumienie jest wyrazem długofalowego zaangażowania DCNS we współpracę z SMW. Odzwierciedla ono też wolę naszego koncernu otwarcia na nowe rynki - powiedział Bernard Planchais, dyrektor zarządzający DCNS.

Francuski koncern chce nie tylko współpracować, lecz rozważa także możliwość objęcia części udziałów w kapitale SMW.
- Partnerstwo z DCNS, będące nowym etapem w procesie transformacji spółki, zapewni jej nowy impuls potrzebny, aby lepiej odpowiadać potrzebom swoich klientów - powiedział Roman Kraiński, prezes Stoczni Marynarki Wojennej.

Porozumienie z DCNS pozwoli SMW oferować technologie i najnowocześniejsze na rynku rozwiązania, które zaspokoją oczekiwania klientów krajowych i zagranicznych.

Umowa może być szansą dla stoczni na wyjście na prostą. Zakład znajduje się bowiem w trakcie upadłości ugodowej. Zarząd realizuje program restrukturyzacji firmy ograniczający koszty funkcjonowania oraz zatrudnienie. Zwolnienia mają w najbliższym czasie dotknąć 400 osób, czyli ok. 40 proc. załogi. Bez tych działań, jak przekonuje zarząd stoczni, niemożliwe będzie uzyskanie zgody na zawarcie układu z ponad 800 wierzycielami firmy.

Francuski koncern już wcześniej jako jedyny zainteresowany był kupnem gdyńskiej stoczni. Do prywatyzacji jednak nie doszło. Rozmowy rozbiły się o gwarancje kontraktów na budowane w Gdyni jednostki.

- Niezbędnym warunkiem przeprowadzenia transformacji i zapewnienia rozwoju SMW jest realizacja w stoczni najważniejszego programu budowy okrętów dla polskiej Marynarki Wojennej, a jest nim budowa okrętów podwodnych - głosi komunikat Stoczni Marynarki Wojennej.
Resort obrony jeszcze w tym roku ma ogłosić przetargi na budowę i utrzymanie okrętów podwodnych dla polskiej floty.

DCNS jest jednym ze światowych liderów na rynku uzbrojenia morskiego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Komentarze 3

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

f
fced
To nie pakiety socjalne wystrasza kazdego inwestora, lecz brak zamówień rzadowych w stoczni. Polityka ministra Bogusia psychiatry Klicha, po 70 tys zlotych rocznie na budowe pierwszego gawrona....
s
stoczniowiec
Wyrzucic zwiazki zawodowe " za brame" to moze cos z tego wyniknie.Pakiety socjalne zwiazkowcow wystrasza kazdego Inwestora.
W
Wrona
się cieszyć , może "Gawron" za 10 lat będzie gotowy.
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki
Dodaj ogłoszenie