Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gdynia: Kolejne pomysły na zabudowanie mola Rybackiego

Szymon Szadurski
Szymon Szadurski
Samorządowcy z Gdyni chcą zgodzić się na wybudowanie większej liczby mieszkań, niż dotychczas planowano, na unikatowych, wartych setki miliony złotych gruntach mola Rybackiego w Śródmieściu.

Robią to na wniosek przedstawicieli Skarbu Państwa, właściciela jednych z najbardziej atrakcyjnych w Trójmieście, otoczonych z trzech stron morzem działek. Aby zamierzenia takie stały się faktem, trzeba będzie zmienić plan zagospodarowania przestrzennego dla terenów należącego do Skarbu Państwa przedsiębiorstwa Dalmor. Samorządowcy przystępują właśnie do prac planistycznych.

- Zakończą się one prawdopodobnie w przyszłym roku - mówi Marek Karzyński, dyrektor Biura Planowania Przestrzennego Miasta Gdyni.

Gdynia: Konkurs na zabudowę mola Rybackiego

Władzom miasta niezwykle zależy, aby grunty na molu Rybackim jak najszybciej trafiły w ręce inwestorów i zostały zabudowane. Bo ten przemysłowy dotychczas, zamknięty dla mieszkańców obszar po odpowiednim zagospodarowaniu może bardzo przyczynić się do zwiększenia atrakcyjności Gdyni, szczególnie dla turystów. Stąd samorządowcy ściśle współpracują z przedstawicielami rządu w tej sprawie. Jednak dotychczasowe próby sprzedaży gruntów Dalmoru - ostatnia w tym roku - zakończyły się niepowodzeniem. Inwestor zainteresowany ich kupnem, gdyński deweloper, zaproponował bowiem zbyt niską cenę za atrakcyjne działki. Samorządowcy i przedstawiciele Skarbu Państwa liczą na to, iż po tym, jak na molu Rybackim będzie można budować więcej mieszkań, potencjalnym inwestorom bardziej będzie się opłacało wyłożyć kwotę, oczekiwaną przez resort skarbu. Temu samemu ma służyć planowane przez samorząd rozszerzenie wachlarza dopuszczalnych usług w budynkach, które wzniesione zostaną w okolicach ul. Hryniewickiego. Umożliwi to przyszłemu inwestorowi wynajmowanie powierzchni na ich parterach nie tylko pod restauracje, lecz także sklepy.

Invest Komfort chce kupić tereny Dalmoru

Sprawa zwiększenia liczby mieszkań na tym atrakcyjnym terenie budzi jednak spore kontrowersje wśród mieszkańców.

- Oby nie skończyło się tak, jak z pobliskim gmachem Sea Towers, w którym taras widokowy miał być ogólnodostępny dla turystów, tymczasem właściciele apartamentów zamknęli go dla zwiedzania, chcąc mieć święty spokój - mówi Mirosław Witecki, mieszkaniec Śródmieścia.

Marek Karzyński zapewnia jednak, iż o zamknięciu w przyszłości terenu mola nie ma mowy, a turyści i mieszkańcy.

Codziennie rano najważniejsze informacje z "Dziennika Bałtyckiego" prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki