MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Gdynia: Jeszcze więcej 6-latków pójdzie do szkoły

Ksenia Pisera
Piotr Krzyżanowski
Zakończył się pierwszy etap rekrutacji do gdyńskich przedszkoli. Jednak czy miejsc wystarczy dla wszystkich dzieci, których rodzice złożyli wnioski, jeszcze nie wiadomo. Jak mówią władze miasta, tegoroczna rekrutacja jest wyjątkowo skomplikowana.

- W tym roku nabór do przedszkoli jest powiązany ze szkolnym - wyjaśnia Ewa Łowkiel, wiceprezydent Gdyni, która zajmuje się m.in. oświatą w mieście. - Od września tego roku bowiem obowiązkiem przedszkolnym objęte są także pięciolatki . Ale to rodzic wybiera, czy dziecko uczęszczać ma do "zerówki" w szkole czy przedszkolu.

Rok szkolny 2011/2012 jest również ostatnim, w którym to rodzice decydują o podjęciu nauki w pierwszej klasie przez dzieci 6-letnie. Także dzieci również w tym wieku rodzice mogą zapisać do zerówek przedszkolnych.

- Musimy teraz ustalić, ile dzieci trafi do szkół, a w tym ile do zerówek, a ile do pierwszych klas - tłumaczy Ewa Łowkiel. - Zdarza się tak, że rodzice sześciolatków zapisują dziecko do przedszkola i szkoły. Wówczas zdecydujemy, ile oddziałów zerówkowych otworzyć w szkołach, a ile w przedszkolach. To z kolei da nam wiedzę na temat, czy i w których zostaną nam miejsca, by otworzyć dodatkowe oddziały przedszkolne w młodszych grupach wiekowych.

Na razie wiadomo, że w tegorocznym naborze wzięło udział więcej dzieci 6-letnich niż w ubiegłym. Obecnie 80 proc. gdyńskich dzieci w wieku przedszkolnym objętych jest tego rodzaju opieką publiczną. W tej liczbie jest prawie pół tysiąca sześciolatków, półtora tysiąca to pięciolatki, oraz ponad cztery tysiące trzysta to maluchy w przedziale wiekowym 2,5 do 4 lat. Ponadto setka dzieci uczęszcza do przedszkoli niepublicznych. W nadchodzącym roku szkolnym wszystkim pięciolatkom miasto zapewni miejsca w "zerówkach".

Wstępna lista dzieci przyjętych do gdyńskich przedszkoli wywieszona zostanie w poszczególnych placówkach 21 kwietnia do godz. 15.
Do 29 kwietnia rodzice mogą składać odwołania do komisji kwalifikacyjnej w przedszkolu. Ostateczne listy przyjętych dzieci będzie można sprawdzić 9 maja. Rodzice muszą pamiętać, by dodatkowo podpisać umowę z dyrektorem przedszkola. Muszą to zrobić w dniach 10-31 maja. Inaczej dziecko zostanie wykreślone z listy przyjętych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki