Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gdynia. Historyczna "Samarytanka" trafi do Muzeum Marynarki Wojennej

Szymon Szadurski
Szymon Szadurski
Historyczna motorówka sanitarna „Samarytanka”, pierwsza jednostka zaprojektowana i zbudowana przez Stocznię Gdyńską, stanie we wtorek 26 października na terenie ekspozycji plenerowej Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni. Przeniesiona zostanie do centrum miasta z ul. Czechosłowackiej.

Historia "Samarytanki" sięga 1930 roku. Wówczas to Stocznia Gdyńska S.A. otrzymała zlecenie od gdyńskiego Urzędu Morskiego na wybudowanie motorówki sanitarnej na potrzeby lekarza portowego, za niebagatelną wówczas kwotę 90 tys. zł. Jej głównym zadaniem miało być przewożenie chorych ze statków do szpitala kwarantannowego na Babich Dołach. Dla samej stoczni było to przedsięwzięcie prestiżowe. „Samarytanka” miała być bowiem pierwszą konstrukcją od początku zaprojektowaną i wybudowaną w gdyńskim przedsiębiorstwie. Nadano jej numer B-01.

Wodowanie przy pomocy dźwigu pływającego odbyło się 17 września 1931 r. Pojawiające się trudności, głównie związane z polskim silnikiem, sprawiły, że „Samarytanka” została przekazana Urzędowi Morskiemu dopiero w 1933 r.

Konstrukcja jednostki wykazywała wiele wad. „Samarytanka” była powolna i mało zwrotna. Wadliwe zaprojektowanie pomieszczeń znacznie utrudniało przenoszenie chorych na noszach. Poziom niedogodności, z jakimi wiązało się wykorzystywanie „Samarytanki” do celów sanitarnych był tak duży, że po czasie lekarz portowy zrezygnował z jej eksploatacji. Motorówka została przekazana do Kapitanatu Portu. Tam, do września 1939 r. służyła jako jednostka służby pilotowej. Wraz z większością portowego taboru pomocniczego „Samarytanka” została zmobilizowana w obliczu wojennego zagrożenia.

Po zakończeniu walk Niemcy przemianowali ją na „Stegen” i używali do prac portowych. Została zmodernizowana. Zamontowano w niej również nowy silnik. W 1945 r. odnaleziono ją na lądzie, przy nabrzeżu Belgijskim. Pozbawiona silnika jednostka była niezdatna do eksploatacji. Pojawiały się liczne koncepcje jej dalszego wykorzystania, jednak żadna nie doczekała się realizacji. W 1971 r. trafiła z powrotem do Stoczni Gdyńskiej, gdzie została odremontowana i postawiona w okolicach wejścia do zakładu.

„Samarytanka” wraz z biurowcem zarządu byłej stoczni przeszła na własność Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Przedstawiciele PSSE podpisali niedawno umowę o przekazaniu jednostki do Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni. "Samarytanka" stanie na plenerowej ekspozycji w sąsiedztwie innej historycznej jednostki, kutra pościgowego „Batory”.

Polskie wybrzeże w okresie międzywojennym na archiwalnych zd...

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki