Dokąd zmierza polska gospodarka? - to pytanie, na które 24-25 czerwca odpowiedzieć zamierza kilkuset ekspertów, panelistów, przedsiębiorców, ekonomistów i naukowców podczas czwartej edycji Forum Wizja Rozwoju w Gdyni. Aby wziąć udział w dyskusji, nad morzem pojawią się tradycyjnie także przedstawiciele polskiego rządu i członkowie zarządów największych spółek w kraju.
- Trzy lata doświadczeń pozwoliły nam zbudować program tegorocznej edycji zgodnie z najważniejszymi i najbardziej aktualnymi wyzwaniami dla polskiej gospodarki - zapowiada dr Andrzej Michalak, prezes Fundacji Wizja Rozwoju, współorganizator wydarzenia. - Optymalizujemy też czas paneli, przeznaczając więcej aktywności na dyskusję, która cieszy się dużą popularnością i przynosi wiele pożytku. Podczas poprzednich edycji forum urodziły się pomysły z powodzeniem stosowane w życiu publicznym, w tym m.in. rozwiązania w dziedzinie e-gospodarki i informatyzacji służby zdrowia, niezwykle przydatne w czasie pandemii.
Paneliści zamierzają rozmawiać m.in. o energetyce, a zwłaszcza źródłach produkcji energii, od atomu po biogaz, oraz o projektach związanych z morską energetyką wiatrową. Warto przypomnieć, że te ostatnie są wielką szansą na ulokowanie potężnych inwestycji w Trójmieście. Gdańsk, a przede wszystkim Gdynia, wskazywane są jako potencjalne miejsca budowy w przyszłości portu instalacyjnego i serwisowego dla morskich farm wiatrowych na Bałtyku. Tymczasem na inwestycje, związane z tą branżą, zapisana jest w Krajowym Planie Odbudowy kwota 430 mln euro, czyli około dwóch miliardów złotych.
Wiadomo, że projekty mające doprowadzić do pozyskiwania przez Polskę z morskich farm wiatrowych w perspektywie najbliższych dwudziestu lat od 8 do 11 gigawatów mocy rocznie dofinansowywane będą w przyszłości szerokim strumieniem ze środków Unii Europejskiej.
Część sesji plenarnych podczas Forum Wizja Rozwoju poświęcona zostanie w tym roku innym, ważnym dla Pomorza i Trójmiasta zagadnieniom, m.in. przemysłowi stoczniowemu, przekopowi Mierzei Wiślanej, czy planom związanym z Centralnym Portem Komunikacyjnym, która to inwestycja przyspieszyć ma budowę Drogi Czerwonej w Gdyni.
Nowością w programie będzie blok 3W: Węgiel-woda-wodór, realizowany wspólnie z Bankiem Gospodarstwa Krajowego. Poświęcony zostanie m.in. możliwościom wykorzystania węgla nie jako paliwa, ale surowca produkcyjnego. Organizatorzy zapowiadają również sesje na temat zależności gospodarki i polityki, czy wpływu mediów na procesy gospodarcze. Nie zabraknie dyskusji, jak pojawienie się koronawirusa wpływa na rozwój kraju.
Strefa Biznesu: Przedsiębiorców czeka prawdziwa rewolucja z KSeF
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?