Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gdynia: Działacze "Solidarności" apelują do Ministerstwa Edukacji Narodowej ws. doradców zawodowych

Ksenia Pisera
W piśmie do Ministerstwa Edukacji Narodowej członkowie Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ Solidarność Regionu Gdańskiego zwracają uwagę na konieczność wprowadzenia i sfinansowania etatów dla nauczycieli pełniących rolę doradców zawodowych, zwłaszcza w gimnazjach. Apelują również o zmianę zasad nauczania przedmiotu historia i społeczeństwo. We wtorek w Gdyni, wspólnie z "S" oświatową w Gdyni, zorganizowali konferencję, na której uczestnicy przyjęli oba stanowiska.

W rozporządzeniu, które ma obowiązywać od września tego roku, MEN określa zadania doradcy zawodowego. W razie braku osoby, która taką funkcję miałaby pełnić, dyrektor szkoły lub placówki może wyznaczyć nauczyciela planującego i realizującego doradztwo edukacyjno-zawodowe. Działacze "S" zwrócili uwagę na brak prawnego umocowania obowiązkowego zatrudniania w szkolnictwie gimnazjalnym doradców zawodowych.

Czytaj także: Były prezydent Aleksander Kwaśniewski o szkolnictwie wyższym
- Dobry wybór szkół ponadgimnazjalnych pod kątem sprofilowania to niezwykle ważna sprawa - mówił Wojciech Książek, przewodniczący Gdańskiej Komisji Oświaty. - Gminom brakuje środków na organizację zajęć z doradcą w gimnazjach.

Czytaj również: Katarzyna Hall wyjaśnia główne założenia zmian w nauce historii.
Dyrektorzy szkół i nauczyciele apelują też o wprowadzenie obowiązku realizacji modułu "Ojczysty Panteon, ojczyste spory" w szkołach ponadgimnazjalnych, w nauczaniu przedmiotu historia i społeczeństwo. Nauczyciele obawiają się, że możliwość dowolnego wyboru czterech z dziewięciu modułów może doprowadzić do sytuacji, że uczeń w ogóle nie będzie miał kontaktu z historią. - Tak się stanie, jeżeli nauczyciel wybierze moduły na przykład "Europa i świat", "Język, komunikacja i media", "Kobieta i mężczyzna, rodzina", "Nauka", "Swojskość i obcość" - zauważa Maciej Werra, historyk w chojnickim liceum. - To jest ciekawe, ale to jeszcze nie jest historia. Trzeba też zauważyć, że z uczniem, który wybierze rozszerzenie, będzie miał cztery godziny zajęć tygodniowo przez dwa lata, z materiałem, który robiliśmy przez trzy lata.

WYWIADY, OPINIE, KOMENTARZE:
Roman Nowosielski: Polska wygrała z Rosją sprawę o Katyń!

Codziennie rano najważniejsze informacje z "Dziennika Bałtyckiego" prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki