Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gdynia: Były prezydent Aleksander Kwaśniewski o szkolnictwie wyższym

Ksenia Pisera
Ksenia Pisera
Poważne zmiany powinny zajść w polskiej szkolnictwie wyższym - stwierdził w piątek w Gdyni były prezydent Aleksander Kwaśniewski. Proponowane przez osobistości życia gospodarczego i politycznego zmiany, podczas dyskusji panelowej w Wyższej Szkole Administracji i Biznesu, zakładają m.in. zmniejszenie liczby uczelni wyższych.

- Wśród młodych ludzi jest wysoki poziom bezrobocia - mówił Kwaśniewski. - To kłopot, a wynika stąd, że część uczelni mija się z potrzebami rynku pracy. To stawia nam zadanie na nowe czasy.

Czytaj także: Katarzyna Hall: Młode pokolenie wykazuje się często żenującą niewiedzą

Kwaśniewski tłumaczył, że zmiany w edukacji po 1989 roku. przyniosły skutki, ale wyczerpały swoje możliwości.

- Teraz, w warunkach niżu demograficznego, żeby studiowanie miało sens, specjalizacji na uczelniach powinno być mniej. - mówił. - Uczelnie powinny kształcić absolwentów którzy poradzą sobie na europejskich rynkach pracy. Dlatego nie mogą być ksenofobiczni, ale otwarci i gotowi do działania w multikulturowych przedsiębiorstwach. Być może oznacza to konieczność zamknięcia części wyższych uczelni i podniesienia kosztów kształcenia, ale ja tak wyobrażam sobie konieczne zmiany.

Za reformą edukacji są również przedstawiciele środowisk gospodarczych.

- Oczekuję wizji Polski, która określi jak dojść do piątki krajów najbardziej rozwiniętych ekonomicznie. - mówił Zbigniew Niemczycki, prezes Zarządu Polskiej Rady Biznesu. - Konkurencja za którą próbujemy nadążyć porusza się do przodu, oni mają wizje rozwoju. Uważam, że uczelnie powinny postawić na kierunki, które mocniej będą stawiać na praktykę. Chcemy zatrudniać studentów, których jak najszybciej będzie można wprowadzić w firmę, żeby to było jedyne czego musieli by się nauczyć.

Według Niemczyckiego, obecny system edukacji powinien móc odnaleźć się zarówno w kryzysie ekonomicznym, jak i demograficznym. Uczelnie powinny kształcić mniej osób, ale za to specjalistów konkretnych dziedzin.

- Już teraz wiem z doświadczenia z jakimi uczelniami współpracować - mówił Niemczycki. - Nie patrzę na listach najlepszych uczelni w gazetach, bo one wielokrotnie mijają się z prawdą.

Czytaj także o uczelniach na Pomorzu

Dodatkowo, uczestnicy dyskusji stwierdzili, że uczelnie powinny dawać możliwość angażować się studentom również w zajęcia poza dydaktyczne, wzorem krajów europejskich.

- Tak jak Gdynia była kiedyś naszym oknem na świat, tak teraz jest nim Unia Europejska. - mówił Jan Wojciech Piekarski, ambasador RP w Belgii i Luksemburgu oraz Izraelu. - Studenci muszą być w trakcie nauki zapoznawani z europejskimi standardami. Poza tym młodzi poza nauką na uczelni powinni się zaangażować w środowisko akademickie. Tworzenie kółek zainteresowań, organizowanie spotkań ze specjalistami danych branż, tak się robi w całej Europie. To pozwala wytworzyć sieć kontaktów, co niekiedy ważniejsze jest niż stopnie na egzaminie.

Uczestnicy dyskusji stwierdzili również, że uczelnie wyższe powinny przygotowywać absolwentów do odpowiedzialności jako przyszłych organizatorów życia społecznego lub politycznego.

Czytaj także: Drugi kierunek studiów nadal będzie darmowy
- Marzy mi się, żeby student był przygotowany do praktyki, ale też przekonanym, że jest odpowiedzialny za innych. - mówił Krzysztof Pietraszkiewicz, prezes Związku Banków Polskich - Nam taka rozmowa dokąd zmierzamy jest potrzebna.

O TYM SIĘ MÓWI NA POMORZU:
* Parchowo: Pijany 17-latek zgwałcił 11-letnią dziewczynkę?
* Spalone zwłoki w lesie w Strzebielinie. Sekcja wykazała, że to mieszkaniec Gdyni
* Zwłoki na Helu. Czy to zaginiona Iwona Kitowska z Gdyni?
* Pomorze: Nie pojadą do sanatorium, bo lekarze robią błędy
* Pomorze: Rozprawy sądowe będą wkrótce nagrywane
* Lech Wałęsa musi przeprosić Ryszarda Czarneckiego - wyrok sądu w Gdańsku

WYWIADY, OPINIE, KOMENTARZE:
* Barbara Szczepuła: O czerwonych dziennikarzach
* Felieton "Ora et labora" Piotra Dominiaka

Codziennie rano najważniejsze informacje z "Dziennika Bałtyckiego" prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki