Mistrzostwa Świata w Półmaratonie – Gdynia 2020. Kiedy się odbędą?
Zaplanowane na 17 października mistrzostwa mają się odbyć zgodnie z planem. Jak zaznaczał Michał Drelich, szef komitetu organizacyjnego Mistrzostw Świata w Półmaratonie – Gdynia 2020, zawiązało się nawet specjalne stowarzyszenie, które spotyka się z rządem, by wypracować rozwiązania, które mają umożliwić organizację imprez masowych w Polsce.
– Wszystkich imprez masowych, nie tylko Mistrzostw Świata w Półmaratonie – mówił Michał Drelich. – Ten plan jest bardzo obszerny i został przedstawiony już zeszłym tygodniu w Ministerstwie Sportu na spotkaniu, w którym uczestniczyłem. Byłem również na spotkaniu w Ministerstwie Zdrowia i rozmawialiśmy o tym, co da się zrobić i jakie mamy pomysły na bezpieczne imprezy masowe w Polsce.
Mistrzostwa Świata w Półmaratonie – Gdynia 2020. Jakie obostrzenia?
Już teraz wiemy, że część osób nie weźmie udziału w biegu masowym, bo boją się zakażenia. Niektórzy uczestnicy nie będą mogli dojechać do Polski z krajów objętych kwarantanną. Dlatego organizator chce im stworzyć możliwość startu w biegu wirtualnym.
– Bierzemy też pod uwagę, że bieg masowy, pomimo naszych starań, może się nie odbyć i dlatego nie chcemy zostawiać naszych biegaczy z niczym – mówił Drelich.
Cały dokument ze zmianami ma podobno aż kilkadziesiąt stron. Teraz zajmuje się nim Główny Inspektorat Sanitarny.
– Nasz plan zakłada, że podzielimy zawodników na grupy po 5 tysięcy osób, które będą startować co dwie godziny, a te 5 tysięcy osób będzie dodatkowo podzielone na fale startowe.
– Tysiąc osób co 10 minut zagwarantuje nam to, że te grupy się ze sobą nie spotkają.
– Startujących podzielimy od najszybszych do najwolniejszych, żeby grupy, które startują, nie mogły dogonić tych pierwszych – zapowiadał szef komitetu organizacyjnego.
Mistrzostwa Świata w Półmaratonie – Gdynia 2020. Będą nowa trasa oraz więcej wolnej przestrzeni
Zmiany obejmą m.in. koncepcję trasy, która przewiduje oddalenie od siebie miejsca startu i mety. Start zostanie zorganizowany przy Stadionie Miejskim w Gdyni, meta natomiast na Plaży Miejskiej.
Zmian jest jednak dużo więcej.
- Powiększone zostanie biuro zawodów, organizator wykorzysta całą przestrzeń Gdynia Areny.
- Powstanie również specjalna aplikacja, która równomiernie rozłoży zawodników przybywających do biura zawodów.
- Jednak, żeby wejść do biura zawodów, będzie trzeba poddać się badaniom przesiewowym.
- Jeżeli zawodnik będzie miał temperaturę wyższą niż 37,5 stopnia, to nie zostanie wpuszczony.
- Na terenie biura zawodów będzie wymóg noszenia maseczek.
– Będą wyznaczone dwugodzinne okna, w których będzie można zadeklarować chęć odbioru pakietu – mówił Drelich. – Czas pracy biura zawodów zostanie wydłużony o jeden dzień. W dni powszednie obowiązek odbioru pakietu będzie spoczywał na mieszkańcach Trójmiasta, w późniejszym czasie takie prawo będzie przysługiwało ludziom, którzy przybywają z innych części Polski i świata.
Nowością będą też:
- Bezdotykowe wydawanie pakietów, tu z pomocą zawodnikom przyjdą kody QR.
- Zmiany obejmą też punkty odświeżenia na trasie.
Będą one serwowały tylko wodę i napoje izotoniczne w jednorazowych zamkniętych butelkach, które będą pobierane samodzielnie. Nie będzie żadnych kubeczków i rozlewania. - Strefy startowe zostaną poszerzone, nawet powyżej aktualnych wymagań.
Będą zakładały 4 metry kwadratowe na zawodnika. Skrócony zostanie też, do 15 minut, czas przebywania w strefie. - Uczestnicy startować będą od 8:00 do 16:00,
- Zmieni się też organizacja mety, medale i wszystkie rzeczy będą wydawane w recovery bag wystawianych na stołach.
Odwiedź nas na Facebooku!
“Bodyguard” lekiem na hejt?
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?