Gdy szef wypowie umowę

  Gdy szef wypowie umowę

  Zdjęcie autora materiału

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Czytelnikom radzi Łukasz Berg z Kancelarii Adwokackiej Adwokata Tomasza Posadzkiego w Gdańsku
  Pracodawca wypowiedział mi umowę zawartą na czas nieokreślony, uznając, że nie wykonuję w odpowiedni sposób swoich obowiązków. Czy mogę żądać kwoty wynagrodzenia za okres, w którym pozostawałam bez pracy?

  Umowę o pracę zawartą na czas nieokreślony może rozwiązać za wypowiedzeniem każda ze stron. Pracownik powinien mieć na uwadze, że uzasadnioną przyczynę wypowiedzenia ze strony pracodawcy może stanowić bezczynność i bierność pracownika, powodująca brak skuteczności w wykonywaniu powierzonych mu zadań (wyrok Sądu Najwyższego - Izba Administracyjna, Pracy i Ubezpieczeń Społecznych z dnia 5 grudnia 2000 r. I PKN 124/2000).

  Odwołanie od wypowiedzenia umowy o pracę wnosi się do sądu pracy w ciągu 7 dni od dnia doręczenia pisma wypowiadającego tę umowę.
  W przypadku ustalenia przez sąd, że wypowiedzenie umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony jest nieuzasadnione lub też narusza przepisy o wypowiadaniu umów o pracę, sąd pracy - stosownie do żądania pracownika - orzeka o bezskuteczności wypowiedzenia (gdy umowa nie uległa jeszcze rozwiązaniu) lub o przywróceniu pracownika do pracy na poprzednich warunkach albo o odszkodowaniu.

  Sąd pracy orzeka o odszkodowaniu w miejsce wnioskowanego przywrócenia do pracy lub uznania wypowiedzenia za bezskuteczne, jeżeli ustali, że uwzględnienie wymienionych wnioskowanych żądań pracownika jest niemożliwe lub niecelowe. Odszkodowanie przysługuje w wysokości wynagrodzenia za okres od dwóch tygodni do trzech miesięcy, nie niższej jednak od wynagrodzenia za okres wypowiedzenia.
  1 »

  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo