Gdańszczanki padły ofiarami oszustów. Straciły wszystkie swoje oszczędności

aole
archiwum PP
Po raz kolejny oszuści wykorzystali ufność i łatwowierność starszych osób. Tym razem ich ofiarami padły dwie mieszkanki Gdańska. Jedna z nich uwierzyła mężczyźnie podającym się za policjanta, druga - fałszywym inkasentkom.

Choć kampanie informujące seniorów o zagrożeniu odnoszą coraz większy skutek, nadal zdarza się, że starsi ludzie tracą oszczędności całego swojego życia, wierząc fałszywym policjantom, wnuczkom, pracownikom spółdzielni, firm energetycznych czy wodociągowych.

W środę 2 września do 73-letniej mieszanki Gdańska zadzwonił mężczyzna podający się za policjanta. Poinformował ją, że oszuści próbują ukraść z konta bankowego kobiety pieniądze, a policjanci przygotowali zasadzkę na sprawców.

Mężczyzna przekonał seniorkę, by poszła do banku, wypłaciła pieniądze i pozostawiła je pod samochodem we wskazanym przez sprawcę miejscu. Kobieta straciła kilkadziesiąt tysięcy złotych. Gdy 73-latka zorientowała się, że padła ofiarą oszustów żerujących na osobach starszych, powiadomiła policjantów. Kryminalni pracują nad zatrzymaniem sprawców tego przestępstwa.

Oszczędności straciła również 87-letnia gdańszczanka, która wpuściła do mieszkania dwie kobiety podające się za pracownice spisujące liczniki wody. Złodziejki ukradły seniorce biżuterię i pieniądze.

Policja apeluje, by zachować czujność. Przypomina także, że funkcjonariusze nigdy nie dzwonią z prośbą o przekazanie pieniędzy czy pozostawienie ich we wskazanym miejscu. Prosi także, by nie wpuszczać do mieszkań obcych osób, które nie zostały zapowiedziane przez instytucje, za której pracowników się podają.

W razie jakiekolwiek wątpliwości należy zadzwonić na Policję. 112 to numer alarmowy, pod którym można uzyskać informacje i pomoc.

Policja przypomina:

Oszuści i złodzieje wciąż szukają nowych sposobów na to, aby się wzbogacić. Często wykorzystują życzliwość i otwartość starszych osób. Pukają do drzwi seniorów, wykazują zainteresowanie ich sprawami. Podają się za pracowników różnych instytucji, m.in. ZUS-u, ośrodka pomocy społecznej – takich, z których świadczeń starsze osoby korzystają. Złodzieje w ten sposób zdobywają zaufanie i przychylność seniorów. Zdarza się, tak jak w opisanym przypadku, że podszywają się pod pracownika wodociągów, sprzedawców prądu czy usług teleinformatycznych. Szukają różnych sposobów, by starsze osoby wpuściły ich domu. Wówczas stosują różne taktyki manipulacji, odwracają uwagę i kradną pieniądze czy też biżuterię.

Przed otwarciem drzwi:

- upewnijmy się, że osoba, która tam stoi jest nam znana, a jeśli nie, to zapytajmy o cel wizyty. Poproś o okazanie dowodu tożsamości, legitymacji służbowej czy identyfikatora. Uczciwej osoby nie zrazi takie postępowanie powodowane ostrożnością. Zadzwoń do instytucji, która tę osobę do nas przysłała, a jeśli nie jesteśmy tego sprawdzić, nie wpuszczajmy nikogo do mieszkania.

- w razie wątpliwości należy umówić się na inny termin, sprawdzając uprzednio w administracji osiedla lub innej odpowiedniej instytucji wiarygodność osoby pukającej do drzwi (jeśli osoba podaje się za przedstawiciela administracji lub innej odpowiedniej instytucji).

- w sytuacji, gdy osoba staje się natarczywa, natychmiast należy zadzwonić na policję lub zaalarmować otoczenie.

KRYMINALNE POMORZE - POLECAMY:

Marek Jakubiak o wywiadzie posłanki Urszuli Zielińskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki
Dodaj ogłoszenie