Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gdańszczanie promowali w Londynie książkę o Heweliuszu

Marek Adamkowicz
Polski Ośrodek Społeczno-Kulturalny w Londynie obchodzi w tym roku jubileusz 50-lecia istnienia. W uroczystościach rocznicowych udział wzięli przedstawiciele Gdańskiego Towarzystwa Przyjaciół Sztuki oraz Gdańskiego Towarzystwa Naukowego, którzy w brytyjskiej stolicy promowali m.in. publikację poświęconą Janowi Heweliuszowi.

- Książka "Johannes Hevelius and his Gdańsk" to dzieło wyjątkowe - podkreśla Jarosław Balcewicz z GTPS. - Została ona wydana na światowym poziomie, a jej współautorami są profesorowie z uniwersytetów w Oxfordzie, Paryżu i Parmie.

W gronie autorów nie zabrakło też badaczy z Pomorza - należy tu wspomnieć chociażby Jerzego Błażejowskiego, Andrzeja Januszajtisa, Jacka Friedricha czy Marię Otto. Dzięki ich staraniom powstało dzieło, które w sposób interdyscyplinarny pokazuje nie tylko dorobek naukowy gdańskiego astronoma, ale też jego wpływ na naukę światową oraz życie XVII-wiecznego Gdańska.
Część tej niezwykłej spuścizny uczestnicy obchodów jubileuszowych w POSK mogli poznać dzięki przygotowanym na tę okoliczność wykładom. Przypomniano w nich m.in., że Jan Heweliusz utrzymywał bliskie kontakty z uczonymi angielskimi. Wystarczy wspomnieć, że został przyjęty w poczet prestiżowego Royal Society (Towarzystwo Królewskie), skupiającego najwybitniejszych uczonych, nie tylko angielskich. Gościem gdańszczanina był też młodziutki Edmond Halley, astronom, którego imię nosi słynna kometa. Wspólnie prowadzili obserwacje ciał niebieskich.

Promocji książki towarzyszyła oprawa muzyczna. Z koncertem wystąpili Baltic Kwartet oraz pianista Tomasz Jocz. Natomiast do 24 października w Galerii POSK prezentowana będzie wystawa, na którą składają się dzieła 30 pomorskich artystów, w tym Władysława Jackiewicza i Aliny Jackiewicz-Kaczmarek, Ryszarda Kula, Hugona Laseckiego, Włodzimierza Łajminga, Jana Miśka, Marka Modela i Cezarego Paszkowskiego.

Polski Ośrodek Społeczno-Kulturalny powstał formalnie 19 sierpnia 1964 roku. W programie działalności podkreślono m.in. konieczność wzmacniania więzi kulturowej wśród Polonii na całym świecie, w duchowej łączności z krajem. Kamień węgielny pod budowę reprezentacyjnej siedziby w londyńskiej dzielnicy Hammersmith poświęcono w 1971 roku. Na grudzień zapowiadana jest promocja monograficznego opracowania "Historia POSK-u".

OD CZWARTKU W KIOSKACH!
HISTORIE LUDZI, REPORTAŻE, CIEKAWOSTKI

Czytaj nasz magazyn o historii Pomorza, Polski i świata:
MARCOWY NUMER, KUP E-WYDANIE MIESIĘCZNIKA, CZYTAJ BLOG "NASZA HISTORIA"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki