Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gdańsk-Warszawa: W kraju są już szczątki ostatnich 21 ofiar katastrofy. W poniedziałek pogrzeby 2 ofiar z Pomorza

Tomasz Słomczyński
Na lotnisku wojskowym Okęcie powitano trumny ze szczątkami ofiar katastrofy. W sobotę na terenie całego kraju rozpoczęły się ich pogrzeby.
Na lotnisku wojskowym Okęcie powitano trumny ze szczątkami ofiar katastrofy. W sobotę na terenie całego kraju rozpoczęły się ich pogrzeby.
Trumny ze szczątkami 21 ofiar katastrofy prezydenckiego samolotu zostały w piątek przewiezione z Moskwy do Warszawy. Wsród nich szczątki dwóch Pomorzan - posła PO, Arkadiusza Rybickiego i adm. Andrzeja Karwety, dowódcy Marynarki Wojennej. Ich pogrzeby odbędą się w poniedziałek. W Moskwie tym samym zakończono identyfikację osób, które zginęły 10 kwietnia pod Smoleńskiem. Wszystkie ciała wróciły do Polski, a Rosjanie prowadzą śledztwo, które wyjaśnić na okoliczności i przyczyny katastrofy.

Uroczystości pogrzebowe Arkadiusza Rybickiego - nazywanego przez przyjaciół Aramem - rozpoczną się w niedzielę o godzinie 15, pod pomnikiem Króla Jana III Sobieskiego. Swój udział potwierdził m.in. prezydent Gdańska Paweł Adamowicz, który wygłosi przemówienie. Kondukt żałobny odprowadzi trumnę do bazyliki św. Mikołaja w Gdańsku, do kaplicy św Jacka. Trumnę będą nieśli przyjaciele Arkadiusza Rybickiego w asyście żołnierzy.

Do godziny 21 w niedzielę i od 8 do 11 w poniedziałek przy jego trumnie czuwać i modlić się będą gdańszczanie, przyjaciele i znajomi Arama. Do wart honorowych zgłosili się przedstawiciele różnych służb, m.in. strażnicy miejscy, policjanci czy inspektorzy transportu drogowego.

Msza św. zostanie odprawiona w poniedziałek o godzinie 11. Koncelebrował ja będzie arcybiskup senior Tadeusz Gocłowski. Następnie trumna zostanie przewieziona na cmentarz na Srebrzysku, gdzie o 13.30 rozpoczną się uroczystości pogrzebowe. O 14 nastąpi wyprowadzenie trumny z cmentarnej kaplicy.

Natomiast pożegnanie adm. Andrzeja Karwety rozpocznie się w poniedziałek o godz. 10 - trumna z ciałem admirała będzie przez godzinę wystawiona w budynku Dowództwa Marynarki Wojennej w asyście marynarskich wart. Następnie zostanie przeniesiona na pokład ORP "Błyskawica". W pobliżu będzie zacumowanych 6 okrętów Marynarki Wojennej, które będą w ten sposób asystować w uroczystości.

W południe na "Błyskawicy" zabrzmią takty hymnu państwowego. Rozpocznie się msza św. Ołtarz będzie ustawiony na śródokręciu. Trumna zostanie przykryta banderą. Po mszy 17 razy zagrzmią dwie armatki salutacyjne. Zgodnie z obowiązującym ceremoniałem tyle strzałów przynależy admirałowi. Orkiestra Reprezentacyjna Marynarki Wojennej zagra tradycyjną pieśń ludzi morza - "Hymn do Bałtyku". Pod koniec pieśni nad nabrzeże nadlecą śmigłowce z Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej.

Msza zakończy się ok. godz. 14.30. Trumna zostanie zniesiona do karawanu, który będzie odjeżdżał w asyście wojskowej. Wówczas na wszystkich okrętach, na których powiewa biało-czerwona bandera rozlegną się syreny. Pogrzeb odbędzie się na cmentarzu w Baninie. Wolą rodziny zmarłego admirała jest, aby pogrzeb odbył się bez udziału mediów.

Na weekend i początek tygodnia planowane są też inne pochówki ofiar katastrofy, m.in. posłanek Grażyny Gęsickiej, Aleksandry Natalii-Świat i Mariusza Handzlika, ministra w Kancelarii Prezydenta, Andrzeja Przewoźnika, sekretarza Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa oraz senatora PiS, Stanisława Zająca.

W piątek w Krakowie pochowano natomiast prezesa IPN, Janusza Kurtykę. Minister kultury, Bogdan Zdrojewski, podczas uroczystości powiedział m.in., że pożegnaliśmy "strażnika pamięci", osobę która konsekwentnie szukała prawdy nie z myślą o splendorach, ale z myślą o ojczyźnie.
- Wygrałeś, bo prawda o Katyniu, do którego jechałeś, dotarła do wszystkich na całym świecie. Przywróciłeś naszemu krajowi historię, tożsamość - stwierdził zaś Zbigniew Romaszewski, wicemarszałek Senatu.

Na warszawskich Powązkach spoczął z kolei mjr Dariusz Michałowski z BOR. Żegnali o oficerowie biura, bliscy i przyjaciele. Rząd przyznał rodzinom ofiar smoleńskiej katastrofy renty specjalne. Będą wypłacane - jak zaznaczył minister Michał Boni z Kancelarii Premiera - wdowom, które opiekują się trójką lub większą liczbą dzieci, niepracującym współmałżonkom ofiar oraz dzieciom niepełnosprawnym.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki