Gdańskie żyrafy będziemy wkrótce podziwiać w internecie

  Gdańskie żyrafy będziemy wkrótce podziwiać w internecie

  Kazimierz Netka

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Żyrafy w oliwskim zoo stały się bohaterkami filmu fabularnego, dodajmy - takiej niekończącej się historii. Otóż non stop i w dzień, i w nocy są filmowane... przez kamery monitorujące ogród zoologiczny. Obraz z kamer wkrótce będzie przekazywany do internetu. Ssaki w nowym roku będzie więc mógł podglądać każdy.
  Michał Targowski, dyrektor Miejskiego Ogrodu Zoologicznego Wybrzeża w Gdańsku Oliwie, uważa zamontowanie kamer za konieczność. Tak cennych zwierząt jak żyrafy nie można spuszczać z oka. Poza tym warto je obserwować, a potem wyniki tego oglądu wykorzystać w publikacjach. Teraz oliwskie zoo posiada dwa młode samce, więc w relacjach między nimi nie ma agresji. Może się to zmienić, gdy zostaną sprowadzone następne samce, a zwłaszcza po przyjeździe samic. Wówczas zacznie się rywalizacja o partnerki i między wysokimi panami może dochodzić do starć. Obserwowane też będą zaloty, narodziny i wychów młodych.

  Zainstalowany w żyrafiarni system monitoringu służy także czuwaniu nad bezpieczeństwem zwiedzających. Wykorzystany też będzie do nakłaniania lekceważących przepisy do właściwego postępowania na terenie zoo.

  W żyrafiarni oliwskiego zoo - w środku i na zewnątrz - zainstalowano pięć kamer. Dzięki temu możliwe jest obserwowanie także surykatek na wybiegu, mieszkających po sąsiedzku z najwyższymi ssakami świata. Koszt tej inwestycji wyniósł około 20 tys. zł.

  Teraz żyrafy mogą obserwować na ekranie ich opiekunowie, a także centrala zoo. Filmowanie zwierząt może się odbywać przez całą dobę, a na twardym dysku komputera zmieści się 500 godzin nagrywania obrazu. Możliwa jest jednoczesna obserwacja tych stworzeń na ekranie komputera i przez okno, znajdujące się w ścianie oddzielającej dyżurkę opiekunów od pomieszczenia dla żyraf.

  Niebawem będziemy mogli oliwskie żyrafy podziwiać, nie ruszając się z własnego domu. Dyrektor Michał Targowski obiecuje, że już w przyszłym roku obraz z żyrafiarni będzie przekazywany do internetu.

  Na tym nie koniec instalowania systemu obserwacji mieszkańców oliwskiego zoo. W następnej kolejności w kamery wyposażona zostanie małpiarnia, a zwłaszcza pomieszczenia szympansów. W tej bowiem rodzinie naczelnych zauważa się narastające napięcie. Dochodzi do starć między szefem stada a dorastającym samcem. Obydwa staczają bitwy, w których nieraz już młody doznał różnych obrażeń.

  Oliwskie zoo może sobie pozwolić na takie, zresztą bardzo potrzebne, wyposażenie. Dochody ogrodu są coraz wyższe, bo przybywa zwiedzających - o kilkadziesiąt tysięcy rocznie. W bieżącym roku oliwskie zoo odwiedziło ponad 420 tys. osób. W niektóre dni było tam naprawdę ciasno. Miejsca jednak nie zabraknie. Za kilka lat zoo powiększy się o około cztery hektary, na których zostanie urządzone m.in. terytorium dla lwów. Zoo zostanie rozbudowane w kierunku ulicy Spacerowej.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo