Spółka Polskie Elektrownie Jądrowe podpisała 2 lutego 2023 r. umowę o współpracy z Gdańskim Uniwersytetem Medycznym, Politechniką Gdańską i Uniwersytetem Gdańskim, tworzącymi Uczelnie Fahrenheita. Dzięki umowie studenci i absolwenci będą mogli kształcić się z zakresu energetyki jądrowej, ale też zdobywać praktyczne umiejętności.
- Pomorze to region, w którym powstanie pierwsza w Polsce elektrownia jądrowa - stwierdził Tomasz Stępień, prezes Polskich Elektrowni Jądrowych. - Z racji wielkości i wagi tego strategicznego projektu zatrudnienie przy nim znajdą specjaliści właśnie z regionu pomorskiego zarówno w okresie budowy, jak i późniejszej eksploatacji elektrowni. Dlatego już na tym etapie projektu inwestycyjnego spółka rozwija współpracę z kluczowymi uczelniami wyższymi w Gdańsku. Z jednej strony pozwoli ona na pozyskanie pracowników z kompetencjami, które są niezbędne przy tym projekcie. Z drugiej strony wzbogaci ofertę edukacyjną uczelni o elementy praktyczne wynikające z doświadczenia pracowników naszej spółki.
Umowa określa zasady współpracy między uczelniami i spółką (chodzi m.in. o przygotowanie i przeprowadzanie przez pracowników spółki wybranych zajęć edukacyjnych, a także przedstawianie rekomendacji odnośnie treści nauczania). Polskie Elektrownie Jądrowe zaoferują też płatne staże w spółce dla najlepszych absolwentów kierunków związanych z energetyką jądrową.
Rektorzy gdańskich uczelni, którzy podpisali umowę ze spółką, nie mają wątpliwości, że kształcenie kadr jest podstawą rozwoju energetyki jądrowej w Polsce.
- Nowoczesna energetyka jądrowa to niskoemisyjne, stabilne i bezpieczne źródło energii - stwierdził prof. Piotr Stepnowski, rektor Uniwersytetu Gdańskiego. - Wprowadzanie na nasz rynek energetyczny tego typu elektrowni wymaga jednak dobrego i odpowiedzialnego przygotowania. Fakt zaangażowania naukowców i studentów trzech uczelni FarU w ten projekt wskazuje także na rosnące znaczenie naszej współpracy w ramach Związku Uczelni Fahrenheita.
Poparcia dla porozumienia między spółką a uczelniami udzieliła m.in. Anna Moskwa, minister klimatu i środowiska.
Dodajmy, że 31 stycznia 2023 r., rektor PG prof. Krzysztof Wilde podpisał list intencyjny w Ministerstwie Edukacji i Nauki. Dokument też dotyczy kształcenia kadr dla energetyki jądrowej. Podpisali go również rektorzy innych uczelni technicznych: Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, Politechniki Poznańskiej, Politechniki Śląskiej, Politechniki Warszawskiej i Politechniki Wrocławskiej, a także minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek oraz prezes PKN Orlen Daniel Obajtek. [/b]
Każdy reaktor potrzebuje około setki specjalistów
Przypomnijmy, że ORLEN Synthos Green Energy zamierza wybudować w Polsce kilkadziesiąt małych reaktorów jądrowych do końca 2029 r. Żeby rozwijać nowy sektor gospodarki, potrzebni są specjaliści. Dlatego PKN ORLEN i ORLEN Synthos Green Energy zaproponowały polskim uczelniom technicznym uruchomienie wspólnego programu kształcenia kadr. Według szacunków, każda elektrownia będzie zatrudniać około setki wysoko wykwalifikowanych pracowników – inżynierów jądrowych, ale też m.in. chemików, elektryków, specjalistów ds. bezpieczeństwa i ochrony środowiska, ale też pracowników ds. reagowania kryzysowego. W sumie branża może utworzyć kilka tysięcy miejsc pracy. Osoby, które będą się specjalizować w energetyce jądrowej, nie powinny mieć problemów ze znalezieniem zatrudnienia. Mogą też liczyć na atrakcyjne wynagrodzenia – wyższe o 20-30 proc. niż w firmach z branży energetyki konwencjonalnej.
- Przemysł jądrowy to nowa, bardzo perspektywiczna gałąź gospodarki. Biorąc pod uwagę, że jeden reaktor będzie potrzebował ponad 100 wysoko wykwalifikowanych specjalistów, to w perspektywie 2040 r. potrzebować będziemy ponad 2,5 tys. specjalistów. Na programie kształcenia kadr skorzysta cały rozwijający się sektor energetyki jądrowej w Polsce – twierdzi Dawid Jackiewicz, zasiada w zarządzie ORLEN Synthos Green Energy.
"Przymierzamy się do otwarcia Centrum Energetyki Jądrowej PG"
Dokument, który podpisali przedstawiciele uczelni, prezes PKN Orlen i minister resortu edukacji, otwiera drogę do utworzenia lub reaktywacji, w zależności od uczelni, kierunku „energetyka jądrowa”. Chodzi tu m.in. o opracowanie programu kształcenia i zorganizowanie studiów pierwszego i drugiego stopnia od roku akademickiego 2023/2024.
- Politechnika Gdańska ma już doświadczenie w kształceniu kadr dla branży jądrowej, stąd wracamy teraz do realizacji specjalności „energetyka jądrowa” na kierunku energetyka – twierdzi prof. Krzysztof Wilde, rektor PG. – W planach mamy również utworzenie innych dedykowanych ścieżek edukacyjnych z tego obszaru, czyli np. studiów podyplomowych czy magisterskich. Cyklicznie otwieramy też centra badawcze, w których nasi naukowcy wykonują projekty i ekspertyzy na potrzeby firm z różnych branż. Obecnie przymierzamy się do otwarcia Centrum Energetyki Jądrowej PG, dzięki czemu będziemy mieć jeszcze większy wpływ na rozwój gospodarczy naszego regionu.
ZOBACZ TAKŻE: Program kształcenia kadr dla energetyki jądrowej. Nowe kierunki m.in. na Politechnice Gdańskiej
Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek uważa, że w Polsce potrzebne są pogłębione badania naukowe związane z energetyką jądrową. Zapowiedział stworzenie oddzielnego programu rozwoju energetyki jądrowej i badań nad energetyką jądrową. Chodzi nie tylko o kształcenie inżynierów, ale też o rozwój nauki związanej energetyką jądrową.
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Dzieje się w Polsce i na świecie – czytaj na i.pl
Polecane oferty
kup teraz

HUAWEI Watch Fit 2 Active Czarny
Ekran AMOLED o przekątnej 1.74 cala z ultrawąskimi…
kup teraz

Withings ScanWatch (HWA09-model 3-All-Int)
Withings ScanwatchPierwszy hybrydowy smartwatch z …
kup teraz

Samsung Galaxy Watch5 Pro SM-R920 45mm Czarny
Waga: 46,5 gWymiary: 45,4 x 45,4 x 10,5 mmTyp (dam…
kup teraz

Amazfit GTS 3 Czarny
Amazfit GTS 3 Graphite Black Amazfit GTS 3 to potę…
kup teraz

Amazfit GTR 3 Pro Brązowy
Duży ekran Ultra HD Amoled. Zaprojektowany w klasy…
kup teraz

GARMIN Fenix 7 Srebrno-szary (100254001)
Jest 7 dni w tygodniu, a zegarki z serii fēnix 7 s…
Strefa Biznesu - Kara dla Raiffeisen International