Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gdańskie obchody 81. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Aleksandra Dulkiewicz: "Nie ma pojednania bez pamięci"

Piotr Kallalas
Piotr Kallalas
Samorządowcy, politycy, funkcjonariusze Straży Miejskiej, a także przedstawiciele środowisk harcerskich oddali hołd wszystkim mieszkańcom Gdańska, którzy zginęli w pierwszych dniach II wojny światowej.

Miejskie obchody 81. rocznicy wybuchu II wojny światowej rozpoczęły się przed tablicą umiejscowioną na gmachu Dyrekcji Kolei w Gdańsku, upamiętniającą Harcmistrza Jana Ożdżyńskiego - pierwszej ofiary niemieckiej agresji w Gdańsku.

- Był przede wszystkim harcerzem i instruktorem, którego uwielbiali harcerze i zuchy. To właśnie tutaj harcmistrz Jan Ożdżyński pełnił dyżur w nocy z 31 sierpnia na 1 września 1939 r. Kiedy Niemcy wtargnęli do gmachu, wszystkich kolejarzy zabrali do niewoli, a jego po prostu rozstrzelali - wspominał Bogdan Radys, członek Gdańskiej Rady Pamięci.

Głos zabrała również prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz.

- Często spotykamy się ze stwierdzeniem, że wojna to wielka przygoda, szkoła odwagi i męstwa. W tych stwierdzeniach jest tylko część prawdy. Wojna jest słodka dla tych którzy nigdy nie wojowali, bo wojna to ból, śmierć, łzy i wielkie ludzkie tragedie - powiedziała Aleksandra Dulkiewicz, cytując przy tym amerykańską poetkę. - Przecież naturalną rolą człowieka jest budowanie szczęścia, życia rodzinnego, lepszej przyszłości swoich bliskich i swoich małych i większych ojczyzn.

Uroczystości na Westerplatte w Gdańsku. Obchody 81. rocznicy...

Następnie przedstawiciele władz miasta, Urzędu Marszałkowskiego a także posłowie i samorzadowcy złożyli wieńce pod tablicą upamiętniającą Harcmistrza Jana Ożdżyńskiego. W gdańskich obchodach wzięli udział również przedstawiciele partnerskiego miasta Bremy.

- Jest to ważny symbol, że nasi sąsiedzi, potomkowie tych którzy napadli na naszą ojczyźnie - są konsekwentnie na obchodach w Gdańsku. Jest to ważny gest pojednania i pamięci. Nie ma pojednania bez pamięci - podkreśliła prezydent Dulkiewicz.

Następna dalsza część uroczystości połączona z modlitwą przeniosła się tradycyjnie pod budynek dawnego Victoriaschule przy ul. Kładki, gdzie we wrześniu 1939 r. więziono i katowano aresztowanych członków Polonii gdańskiej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki