Gdańskie Nagrody Równości 2019 przyznane. Magdalena Adamowicz zapowiedziała powstanie Instytutu Pawła Adamowicza [zdjęcia]

Natalia Grzybowska
Natalia Grzybowska
Gdańskie Nagrody Równości wręczono 11.12.2019 r. w ECS Przemyslaw Swiderski
W Europejskim Centrum Solidarności odbyła się gala Gdańskiej Nagrody Równości, która od tego roku nosi nazwę im. Pawła Adamowicza. Tragicznie zmarły prezydent został wyróżniony specjalnym medalem. Odbierająca za niego nagrodę Magdalena Adamowicz zapowiedziała, że powstanie instytut jego imienia. W tym roku nagrodę równości otrzymały Elisabeta Mîndra Căldărar, Elżbieta Rutkowska i Patrycja Medowska.

Gdańską Nagrodę Równości ustanowiono w 2017 roku przez Prezydenta Miasta Gdańska. Przyznawana jest za kreowanie śmiałych idei, nowatorskich pomysłów, innowacyjnych rozwiązań w dziedzinie równych szans, sprawiedliwości społecznej czy przeciwdziałania dyskryminacji. Doceniany jest również bohaterski czyn w obronie praw człowieka, z narażeniem zdrowia lub życia ale także codzienna praca na rzecz równych szans i sprawiedliwości społecznej.

- Ideą nagrody jest promowanie osób, które w szczególny sposób działają na rzecz praw człowieka w Gdańsku - podkreśliła Anna Kluczek-Kollar, przewodnicząca kapituły nagrody, członkini Gdańskiej Rady ds Równego Traktowania. - Do nagrody zgłaszane są osoby odznaczające się wizjonerstwem, bohaterstwem i wytrwałą, codzienną pracą w dziedzinie równości, sprawiedliwości, przeciwdziałaniu dyskryminacji i przemocy wobec mieszkańców Gdańska. To nagroda pieniężna, laureat lub laureatka otrzymują też Gdańską Odznakę Równości, zaprojektowaną przez gdańskiego artystę, autora biżuterii i bursztynnika Giedymina Jabłońskiego.

Laureatkami tegorocznej Gdańskiej Nagrody Równości zostały: Elisabeta Mîndra Căldărar, Elżbieta Rutkowska i Patrycja Medowska.

Czytaj także

Elisabeta Mîndra Căldăra, gdańszczanka, wywodząca się ze społeczności romskiej, a zarazem imigrantka z Rumunii, otrzymała nagrodę za odwagę, bohaterstwo, pracę na rzecz człowieka i praw dziecka. Na co dzień żyje w osadzie w Gdańsku Osowej.

Drugą z nagród otrzymała Patrycja Medowska, zastępczyni dyrektora Europejskiego Centrum Solidarności i szefowa Wydziału Kultury Obywatelskiej. Była pierwszym kontaktem, pierwszą osobą, do której gdańscy aktywiści i aktywistki przychodzili ze swoimi pomysłami na równościowe akcje, m.in. debata dot. tęczowych rodzin w czasie I Marszu Równości, (braku) praw osób LGBT, powstanie Programu Praktyki Obywatelskiej dla Imigrantów i Imigrantek. Jest także inicjatorką programu Solidarność Codziennie, przestrzeni, gdzie realizowane mogą być wszystkie ważne i równościowe pomysły gdańskich społeczników. Ponadto od dwóch lat jest tutorką Szkoły Liderów PAFW - Programu Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Fundację Szkoła Liderów.

Doceniono też Elżbietę Rutkowską, która od 9 lat jest zaangażowana w działania równościowe prowadzone na terenie Gdańska. Dzięki jej inicjatywie zacieśniono współpracę Trójmiejskiej Akcji Kobiecej, która obecnie zrzesza 14 organizacji i inicjatyw, mających na celu działania na rzecz szeroko rozumianej równości, w tym równości praw kobiet. Wizjonerskie podejście oraz praktyczna praca nominowanej pozwoliła na m.in. na realizację Manify Trójmiasto w modelu współpracy wielu podmiotów, która począwszy od 2012 odbywa się regularnie co roku.

Animuje też działalność Chóru TAK, organizuje m.in. warsztaty świeckiego rodzicielstwa, prowadzi Klub Sąsiedzki przy Świetlicy Krytyki Politycznej, włączyła się w budowę od podstaw Gdańskiego Centrum Równego Traktowania, współorganizowała działania edukacyjne dla migrantów z Ukrainy oraz brała udział w przygotowaniu Centrum Równościowego podczas obchodów 4 czerwca w Gdańsku w ECS.

Poznaliśmy laureatów Medali Św. Wojciecha oraz Księcia Mściwoja II. To: Paweł Adamowicz, Andrea Anastasi, prof. Grażyna Świątecka i ECS

Poznaliśmy laureatów Medali Św. Wojciecha oraz Księcia Mściw...

Nagroda zyskała patrona

W tym roku nagroda po raz pierwszy zyskała imię Pawła Adamowicza. Gdańska Rada ds. Równego Traktowania podjęła również uchwałę o nadaniu mu specjalnego wyróżnienia za jego wyjątkowy wkład w budowanie miasta otwartego dla wszystkich oraz zaangażowanie w realizację idei solidarności, wolności, otwartości i równości w Gdańsku.

Laudację wygłosiła Anna Strzałkowska, przewodnicząca gdańskiej Rady.

- To człowiek, który nie tylko dał zielone światło dla powstania Gdańskiego Modelu Integracji Imigrantów oraz Modelu na Rzecz Równego Traktowania i ustanowił Gdańską Nagrodę Równości - mówiła. - Zostawił po sobie wiele dzieł i świadectw swojego wizjonerstwa, determinacji i dalekowzroczności. Widział wielką wartość w działaniu na rzecz innych ludzi, wspólnoty gdańszczan. Gdy stało się jasne, że z tej wspólnoty niektórzy są wykluczeni, jako gospodarz miasta zaprosił ich do niej. Osoby LGBT potrafił nazwać swoimi braćmi i siostrami, potem iść z nimi w marszu równości, który nie tylko otwierał, ale jako pierwszy prezydent w Polsce objął patronatem Za jego czasów Gdańsk stał się miastem najbardziej progresywnych polityk społecznych

Wyróżnienie w postaci Medalu Okolicznościowego wręczono wdowie po zmarłym prezydencie.

- Równość to godne traktowanie drugiego człowieka, szacunek do siebie nawzajem, równość to fundament człowieczeństwa - powiedziała Magdalena Adamowicz. - Dbałość i przestrzeganie praw człowieka, to też solidarność razem a nie przeciw komuś. Wierzę, że Paweł kibicuje waszym wszystkim działaniom.

Zapowiedziała również, że powołany zostanie Instytutu Pawła Adamowicza. Nie zdradziła jednak żadnych szczegółów na temat jego powstania.

POLECAMY w SERWISIE DZIENNIKBALTYCKI.PL:

Flesz - Polacy żyją krócej. Co nas zabija?

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 3

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

I jeszcze "Akademia Doliniarstwa" imieniem P. Adamowicza. Przeniesiona ze Lwowa.

S
Słupszczanin

Brawo, zawsze będę z Wami. Precz z nimi.

G
Gość

... to koniec cywilizacji , szumowiny wędrują na piedestał ................

Dodaj ogłoszenie