Gdańskie lotnisko najbardziej punktualne w Polsce. Niestety ambitny plan jego rozbudowy na razie utknął w martwym punkcie

MPZaktualizowano 
Według zestawienia branżowego portalu pasazer.com współczynnik punktualności w Porcie Lotniczym Gdańsk w kwietniu wyniósł 91,39 proc. przy średniej krajowej wynoszącej 86,87. proc. Ze względu na zbyt wysokie ceny od oferentów unieważniony został za to przetarg na rozbudowę terminala T2.

Dane dotyczące punktualności na lotniskach przygotowuje firma VariFlight, monitorująca rzeczywisty czas operacji lotniczych. Z jej analiz wynika, że Port Lotniczy Gdańsk im. Lecha Wałęsy jest najbardziej punktualnym lotniskiem w Polsce.

Przygotowując raport badano punktualność wylotów, mierzoną 30-minutowym opóźnieniem startu rejsu spod bramki lub ze stanowiska postojowego w porównaniu z deklarowanym czasem startu rejsu. Ten sposób mierzenia opóźnienia przyjmowany jest jako globalny standard w branży lotniczej.

Punktualnych w kwietniu było ponad 91 proc. lotów na gdańskim lotnisku. Jeśli pojawiały się opóźnienia to wynosiły one średnio 15 minut. Jeśli chodzi o konkretnych przewoźników to w 100 proc. punktualne były linie Air Baltic i easyJet, a najmniej (67 proc. punktualności) linie Swiss.

Port Lotniczy Gdańsk wśród pięciu najwyżej na świecie ocenionych przez pasażerów

Ostatnie dni przyniosły niestety też gorsze wieści z naszego portu. Unieważniony musiał zostać przetarg na budowę pirsu w terminalu pasażerskim T2. Ta inwestycja za kilka lat przygotowałaby gdańskie lotnisko do obsługi 8 mln pasażerów rocznie (teraz obsługuje ok. 5 mln). Oferty startujących w postępowaniu potencjanych wykonawców okazały się zdecydowanie za drogie. Port zarezerwował na budowę pirsu 177 mln zł a rozpiętość propozycji wyniosła od 239 aż do 311 mln zł.

- Zdecydowaliśmy o unieważnieniu przetargu ze względu na przekroczenie planowanego budżetu. Jednocześnie rozpoczynamy i ogłaszamy dialog techniczny z zainteresowanymi wykonawcami, by dowiedzieć się, jakie są przyczyny takich kwotowań. Po zakończeniu tego dialogu ogłosimy nowy przetarg na budowę pirsu. Nie musimy się spieszyć z tym procesem. Obecnie działające terminale pasażerskie zapewniają naszym pasażerom odpowiedni standard obsługi, co wykazują chociażby ostatnie rankingi. Planowana rozbudowa terminalu T2 ma być krokiem wyprzedzającym rozwijający się ruch lotniczy na naszym lotnisku - skomentował Tomasz Kloskowski, prezes PLG.

Przegląd najważniejszych wydarzeń ostatnich dni:

POLECAMY w SERWISIE DZIENNIKBALTYCKI.PL:

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie