Nasza Loteria

Gdańskie liceum w pierwszej trójce rankingu szkół przyjaznych LGBTQ+ 2022. Oceniane jest bezpieczeństwo młodzieży

Krzysztof Dunaj
Krzysztof Dunaj
Ranking szkół przyjaznych LGBTQ+ to coroczny polski projekt, w którym młode osoby - uczniowie i uczennice - oceniają swoje szkoły pod kątem otwartości, różnorodności i bezpieczeństwa dla młodzieży nieheteronormatywnej oraz transpłciowej. Tegoroczna edycja została objęta patronatem Komisji Europejskiej w Polsce oraz sześcioma patronatami samorządowymi. Gdańska szkoła znalazła się w pierwszej trójce rankingu.

Ogólnopolski Ranking Szkół Przyjaznych LGBTQ+

W tegorocznej edycji pierwsze miejsce zajęło Dwujęzyczne Liceum Ogólnokształcące nr 38 im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego w Poznaniu, na drugiej pozycji znalazło się Międzynarodowe Liceum Ogólnokształcące Paderewski w Lublinie, a podium zamknęło Liceum "Collegium Gedanense" w Gdańsku. W pierwszej dziesiątce znalazło się aż pięć szkół z Warszawy.

- W tym roku w ramach nagród, które dajemy i wręczamy szkołom, znajdują się tablice urzędowe z napisem "Bezpieczna szkoła" dlatego, że to jest naszą najważniejszą wartością w rankingu, aby te szkoły dla osób LGBTQ+ były przede wszystkim bezpieczne - podkreśla koordynator Rankingu Szkół LGBTQ+, Dominik Kuc.

Z tegorocznego badania wynika, że około pół miliona uczniów i uczennic nie czuje się bezpiecznie w swojej szkole

- W tym roku 14 tysięcy młodych osób z ponad 2 tysięcy placówek w całym kraju oceniło swoje szkoły - mówi Dominik Kuc. - Z badania wiemy, że niestety 30% młodzieży mówi o tym, że nie każdy może się czuć w ich szkole bezpieczny. Biorąc pod uwagę, że w szkołach mamy 1,5 miliona osób, które obejmuje obowiązek szkolny, daje to pół miliona osób - czyli jedna na trzy osoby, które się uczą, nie czuje się w swojej szkole bezpiecznie. Na szczęście 83% osób wskazało, że mają przynajmniej jedną osobę, do której mogą się zwrócić z pomocą na terenie szkoły.

Co oznacza dbanie o bezpieczeństwo osób LGBTQ+ tłumaczą organizatorzy rankingu

Szkoły dbające o bezpieczeństwo osób LGBTQ+ w całej Polsce to takie placówki, które:

  • nie dyskryminują ze względu na tożsamość płciową czy orientację psychoseksualną, a więc nie wykluczają osób queerowych z wydarzeń szkolnych, takich jak studniówka,
  • dbają o to, czy uczniowie i uczennice są chronione przed przemocą słowną i fizyczną,
  • rozumieją, że do osób transpłciowych zwracamy się ich zaimkami i imieniem,
  • zapewniają dostęp do edukacji równościowej i antydyskryminacyjnej, w których obchodzenie Tęczowego Piątku nie jest niczym strasznym.

Ranking szkół LGBTQ+ w tym roku został objęty patronatem Komisji Europejskiej w Polsce, a także sześcioma patronatami samorządowymi m.in. prezydent Gdańska Aleksandry Dulkiewicz.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Charytatywny trening z mistrzem Europy w Wągrowcu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki