Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gdańskie kantaty zabrzmiały podczas VI Festiwalu Goldbergowskiego

Maja Korbut
Piękna muzyka rozbrzmiewała w kościele Świętej Trójcy
Piękna muzyka rozbrzmiewała w kościele Świętej Trójcy Grzegorz Mehring
Gdańsk to miasto o bogatych tradycjach muzycznych, związanych z nim było bardzo wielu muzyków i kompozytorów. Pewna część ich twórczości do dzisiaj pozostaje nieodkryta, ale powoli wychodzi na światło dzienne dzięki zaangażowaniu pasjonatów.

Odtwarzaniem i wykonywaniem dawnej muzyki gdańskiej zajmuje się nie tylko Cappella Gedanensis, obchodząca w tym roku jubileusz trzydziestolecia istnienia, ale również zespół o krótszym stażu, choć również na wysokim poziomie. Goldberg Baroque Ensemble, założony przez Andrzeja Mikołaja Szadejko w 2008 roku, ma już na swoim koncie dwie płyty z nagraniami dawnych gdańskich kantat, które są owocem realizowanego wspólnie z Biblioteką Gdańską Polskiej Akademii Nauk programu "Muzyczne Dziedzictwo Miasta Gdańska".

Kolejna płyta, zawierająca kantaty na czas Wielkiego Postu, ukaże się jesienią. Materiał, który ma się znaleźć na płycie, został zaprezentowany na niedzielnym koncercie w ramach VI Festiwalu Goldbergo- wskiego. Festiwal, którego pierwsza edycja odbyła się dla uczczenia 250 rocznicy śmierci Johanna Gottlieba Goldberga, to niezwykłe wydarzenie, które co roku pozwala melomanom zapoznać się z zabytkami muzyki gdańskiej oraz z czołowymi wykonawcami muzyki dawnej.

Gdańsk: Maxim Vegerov poprowadzi Orkiestrę Polskiej Filharmonii Bałtyckiej

Program niedzielnego koncertu to kompozycje Johanna Daniela Pucklitza i Johanna Theodora Roemhildta, a także Gessela. Zespołowi towarzyszyli znakomici soliści: sopranem zaśpiewała rewelacyjna Ingrida Gapova, a Jan Mędrala wykonał partie altowe. Tenor Krzysztof Kozarek i bas Jacek Ozimkowski dopełnili składu solistów.

Wszyscy czworo odznaczali się świetnymi warunkami głosowymi, a ich barwy głosów dobrze do siebie pasowały, tworząc miłe dla ucha brzmienie. Muzycy grający na instrumentach historycznych bądź ich kopiach to wykształceni w tym kierunku specjaliści, a wysoki poziom ich gry jest wyraźnie słyszalny. Zespół tworzy też kameralna grupa wokalna, która z łatwością poradziła sobie nawet z najtrudniejszymi fragmentami kantat. Trzeba przyznać, że Goldberg Baroque Ensemble nie byłby tym samym bez Andrzeja Szadejki, który dyrygując porywa za sobą muzyków i publiczność. Już teraz można się domyślać, że trzecia płyta tego zespołu będzie sukcesem, podobnie jak tegoroczna edycja festiwalu, w ramach którego odbędą się jeszcze trzy koncerty.

Codziennie rano najważniejsze informacje z "Dziennika Bałtyckiego" prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki