Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gdańskie Dni Pomocy Psychologicznej. Czy we współczesnym społeczeństwie jest miejsce na uczucia i emocje?

Jakub Roziński
pixabay.com
W ramach Gdańskich Dni Pomocy Psychologicznej "Zdrowie zaczyna się głowie" publikujemy cykl artykułów napisanych przez specjalistów Gdańskiego Ośrodka Pomocy Psychologicznej.

Czy we współczesnym społeczeństwie jest miejsce na przeżywanie uczuć, emocji i co to za sobą niesie? W dużym uproszczeniu, przez uczucie rozumiem stan wewnętrzny związany z myśleniem oraz przeżywaniem głębokich stanów emocjonalnych np. tęsknota. Przez emocje rozumiem naszą niemal odruchową reakcję na jakieś wydarzenie np. strach.

W naszej rzeczywistości społecznej oraz kulturowej dużo mówi się o rozwoju jednostki oraz społeczeństwa, o tym jak rozwija się nasze społeczeństwo oraz my sami. Jednak wraz z rozwojem cywilizacji notujemy wzrost zapadalności na choroby psychiczne oraz wzrost występowania zaburzeń osobowości. Z przyczyn ograniczonej przestrzeni nie będę rozróżniał jak ta kwestia wygląda u dzieci, jak u młodzieży, a jak jeszcze u osób dorosłych. Myślę, że warto postawić pytanie jaki ma to związek z emocjami i uczuciami.

Wraz z rozwojem cywilizacji notujemy wzrost zapadalności na choroby psychiczne oraz wzrost występowania zaburzeń osobowości.

Emocje towarzyszą nam od dawna, pomagały nam przetrwać jako gatunkowi. Strach, na przykład, w nowej sytuacji pozwalał nam być bardziej ostrożnymi, czujnymi. Uruchamiał wydzielanie się hormonów, przez to wzrost funkcji poznawczych np. uwagę. W trakcie rozwoju człowieka udostępniały nam się wyższe funkcje psychiczne (myślenie, uczucia). Proces ewolucji również w tym aspekcie trwa nadal. Człowiek nieustannie zgłębia różne aspekty świata zewnętrznego jak i wewnętrznego. W naszych realiach społeczno-kulturowych coraz więcej mówi się o tym, jak ważna jest jednostka oraz jej szczęście i rozwój. Coraz częściej słyszymy o odkryciach genetyki, czy sposobach na ukształtowanie naszego umysłu wedle naszych potrzeb. Zdobycze nauki i technologii ułatwiają nasze życie, mamy niemal natychmiastowy dostęp do informacji oraz wiedzy. Wmawia się nam, że niemal wszystko jest możliwe i na wszystko istnieją szybkie i skuteczne sposoby (leki, gadżety). Krótko mówiąc przeżywanie i znoszenie frustracji, niepokoju, napięcia jest czymś złym i niepożądanym.

Emocje towarzyszą nam od dawna, pomagały nam przetrwać jako gatunkowi. Strach, na przykład, w nowej sytuacji pozwalał nam być bardziej ostrożnymi, czujnymi.

Można powiedzieć, że raczej jesteśmy w emocjach niż uczuciach. Jednak, gdy nie możemy w pełni przeżywać, czuć, myśleć, u części z nas pojawiają się trudności (choroby psychiczne, zaburzenia emocjonalne, zaburzenia osobowości). Żeby lepiej zrozumieć jak istotną sprawą jest przeżywanie uczuć i emocji należałoby wspomnieć chociażby Freuda, który w dużym uproszczeniu, odkrył, że relacja niemowlęcia oraz matki jest kluczowa dla rozwoju psychiki. Pomijam kwestię traum (czynniki zewnętrzne). Podążając tym tokiem rozumowania jeżeli matka ma deficyty czy zaburzenia emocjonalne, to istnieje duże prawdopodobieństwo, że jej relacja z dzieckiem również będzie zniekształcona, a co za tym idzie rozwój jej dziecka również może być zniekształcony. Wydaje się więc, że emocje oraz uczucia poza tym, że sprawiają, że nasz świat ma jakąś głębię i kolory, mają duży wpływ na nasze ogólne funkcjonowanie. Myślę, że poczucie szczęścia i satysfakcji nie wynika tylko ze stanu posiadania, pozycji społecznej, ale w dużej mierze z tego, czy i jak możemy czuć i przeżywać to wszystko co napotykamy na krętej drodze naszego życia.


Autor artykułu, Jakub Roziński jest psychologiem oraz członkiem Polskiego Towarzystwa Psychoterapii Psychoanalitycznej. Pracuj w Gdańskim Ośrodku Pomocy Psychologicznej oraz gabinecie prywatnym jako indywidualny terapeuta z młodzieżą oraz osobami dorosłymi, prowadzi grupy oraz warsztaty psychologiczne.

POLECAMY w SERWISIE DZIENNIKBALTYCKI.PL:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki