Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gdański Uniwersytet Medyczny otwiera nowy szpital. Będzie jednym z największych i najnowocześniejszych w Polsce

Jolanta Gromadzka-Anzelewicz
Otwarcie Centurm Sportu na GUMed oraz Centrum Medycyny Nieinwazyjnej
Otwarcie Centurm Sportu na GUMed oraz Centrum Medycyny Nieinwazyjnej Piotr Hukało
Nowy szpital będzie dwa razy większy od Centrum Medycyny Inwazyjnej - oddanego kilka lat temu nowego, „zabiegowego” szpitala GUMed przy u. Smoluchowskiego w Gdańsku. I równie świetnie wyposażony i wygodny dla pacjentów.

Centrum Medycyny Nieinwazyjnej – I etap drugiej części największej i najważniejszej inwestycji Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego jest już prawie gotowy, choć oficjalnie oddany do użytku będzie dopiero w październiku, gdy zakończą się techniczne odbiory i inwestor złoży w Powiatowym Inspektoracie Nadzoru Budowlanego wymagane dokumenty. Na piątek 31 sierpnia władze GUMed zaplanowały uroczystość otwarcia nowego szpitala z udziałem ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego.

2 sierpnia 2016 roku, gdy stan zerowy był już gotowy, na plac budowy szpital wszedł Budimex. Mimo kłopotów z zatrudnieniem pracowników, z którymi boryka się wiele firm budowlanych, CMN rósł jak na drożdżach.

Nawet Ministerstwo Zdrowia potwierdza - to obecnie najszybciej budowany szpital w Polsce.

Gdy będzie w pełni gotowy, zaczną się do niego przeprowadzać ze starych budynków UCK kolejne kliniki.

- To będzie dużo większa i trudniejsza operacja niż była w CMI – przewiduje Jakub Kraszewski, dyrektor UCK. - Jako pierwszą musimy przenieść Klinikę Hematologii a także Centralne Laboratorium. Budynki, które one dziś zajmują muszą być wyburzone do końca roku zostaną. Na ich miejscu - w ramach tzw. drugiego etapu budowy CMN powstaną nowe obiekty dla klinik, dla których brakuje jeszcze miejsca. Najpóźniej w grudniu przeprowadzka czeka Kliniki - Położnictwa i Ginekologii, Neonatologii i Dermatologii, bo wraz z nowym rokiem „Kliniczna” musi trafić do nowego właściciela. Następnie przyjdzie kolej na onkologię wraz z radioterapią, kardiochirurgią i chirurgie naczyniową. W trzech nowych skrzydłach CMN znajdzie się też miejsce dla - pneumonologii (choroby płuc) i alergologii, oddziały dziennie klinik - onkologii i hematologii .Na zakończenie dwóch pozostałych skrzydeł CMN poczekać będą musiały - obie kliniki kardiologii, endokrynologia, nefrologia, interna z chorobami tkanki łącznej itp. W CMN będzie też OIOM z dziesięcioma łóżkami, drugi zakład radiologii z dwoma aparatami MR, dwoma TK , rentgenem i trzema gabinetami USG.

Do końca 2020 roku całe CMN musi być już oddane do użytku.

Zobacz też: Szpital przy ul. Klinicznej. Najstarszy szpital położniczy w Gdańsku [zdjęcia z wnętrza budynku]

Nowy szpital „niezabiegowy” liczyć będzie w sumie 668 łóżek i składać z czterech budynków spiętych ze sobą - a także z CMI - łącznikami. Między budynkami zaprojektowano wewnętrzne dziedzińce z roślinnością, które oprócz roli doświetlającej pomieszczenia będą pełnić funkcję rekreacyjną dla pacjentów. Również z myślą o nich zarezerwowano w nim miejsca na restaurację i punkty usługowe. Warunki pobytu pacjentów na szpitalnych oddziałach mają być identyczne jak CMI. Ten wysoki standard - przestronne sale chorych z łazienkami, żaluzje w oknach, szerokie korytarze i ..panujący tu spokój ludzie chorzy cenią sobie najbardziej.

...

Centrum Medycyny Nieinwazyjnej to kompleks czterech połączonych ze sobą budynków – A, B, C ułożonych w kształt litery U, połączonych trzema łącznikami z Centrum Medycyny Inwazyjnej (CMI) oraz budynku D usytuowanego w miejscu dawnego budynku 18 (po drugiej stronie dwujezdniowej drogi). Budynek D będzie połączony łącznikiem z budynkiem C. Na siedmiu kondygnacjach, w tym jednej podziemnej, planuje się lokalizację 688 łóżek (nie licząc sal wybudzeń, oddziałów dziennych poza interną). Budowa całego CMN, w całości finansowana z budżetu państwa, kosztować będzie ok. 600 mlnzł. Swoje siedziby znajdą tam:

  • Klinika Położnictwa; Klinika Neonatologii; Klinika Ginekologii, Ginekologii Onkologicznej i Endokrynologii Ginekologicznej;
  • Klinika Nefrologii, Transplantacji i Chorób Wewnętrznych; Klinika Chorób Wewnętrznych i Chorób Tkanki Łącznej; Klinika Endokrynologii i Chorób Wewnętrznych;
  • Kliniczne Centrum Kardiologii; Klinika Kardiochirurgii i Chirurgii Naczyniowej;
  • Klinika Nadciśnienia Tętniczego i Diabetologii; Oddział Intensywnej Terapii;
  • Klinika Hematologii i Transplantologii; Klinika Onkologii z Zakładem Radioterapii;
  • Klinika Chorób Psychicznych i Zaburzeń Nerwowych; Klinika Neurologii Dorosłych z Centrum Udarowym; Klinika Geriatrii;
  • Klinika Dermatologii, Wenerologii i Alergologii; Kliniki: Pulmonologii i Alergologii;
  • Uniwersyteckie Centrum Medycyny Laboratoryjnej;
  • Poradnie Przykliniczne;
  • Regionalne Centrum Nadciśnienia Tętniczego i Diabetologii;
  • Oddział Dzienny Internistyczny; Oddział Dzienny Chemioterapii;
  • Zespół Pracowni Elektrofizjologicznych i Kardionaczyniowych;
  • Zakład Medycyny Nuklearnej; Centrum Medycyny Snu;
  • Blok operacyjny z 8 salami dla potrzeb Klinik: Ginekologii i Kardiochirurgii;
  • Zespół dydaktyczny, administracja Szpitala, magazyny, szatnie, garaż na około 200 samochodów
  • Restauracja i punkty usługowe dla pacjentów.

Nowy szpital zaprojektowała gdyńska pracownia Arch-Deco.

Zobacz też: Amerykański profesor operuje dzieci w gdańskim szpitalu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki