Polecamy
  TYLKO U NAS

  Egzamin ósmoklasisty 2019. Testy z Gdańskim Wydawnictwem Oświatowym

  Rozwiń
  Gdański Tydzień Zawodowca 2018. Inauguracja i Targi Szkół w...

  Gdański Tydzień Zawodowca 2018. Inauguracja i Targi Szkół w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 2 w Gdańsku [zdjęcia]

  Monika Jankowska

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Gdański Tydzień Zawodowca 2018
  Gdański Tydzień Zawodowca w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 2 w Gdańsku, 5 marca 2018
  1/36

  Przejdź do
  galerii zdjęć

  ©Karolina Misztal

  W poniedziałek, 5 marca 2018 r., rozpoczął się kolejny Gdański Tydzień Zawodowca. Masz zawód, masz pracę – przekonują gdańskie technika i szkoły zawodowe.
  Gdański Tydzień Zawodowca to świetna okazja dla gimnazjalistów, by poznali swoje mocne strony, zapoznali się z ofertą edukacyjną i zdecydowali, jak ma wyglądać ich dalsza kariera. A oferta edukacji zawodowej w Gdańsku jest bogata. Do wyboru są m. in. zawody związane z malarstwem, budownictwem, meblarstwem, energetyką, gastronomią, turystyką czy rolnictwem. Od nowego roku szkolnego zostaną także utworzone cztery nowe zawody: w Zespole Szkół Morskich – magazynier-logistyk, w SOiO Conradinum – technik urządzeń dźwigowych, w Państwowych Szkołach Budownictwa – technik robót wykończeniowych w budownictwie, w Branżowej Szkole I stopnia nr 5 – monter stolarki budowlanej.
  Zobacz galerię

  O tym, spośród jakich zawodów mogą wybierać uczniowie ostatnich klas gimnazjum, dowiedzieć się można było podczas Targów Szkół – 14 szkół kształcących w różnych zawodach na terenie Gdańska w poniedziałek, pierwszego dnia Tygodnia Zawodowca, zaprezentowało się w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 2 przy ul. Smoleńskiej.

  Tydzień Zawodowca w Gdańsku. "Masz zawód, masz pracę". Program oraz rozmowa z Piotrem Kowalczukiem o ofercie gdańskich techników i szkół branżowych  - Tydzień Zawodowca to niesamowita impreza promująca szkoła zawodowe. Szkoły w różnych zawodach na terenie miasta Gdańska przybyły do nas z licznymi ekipami. Jest miło i sympatycznie. Zapraszamy też na dzień otwarty do naszej placówki – już w najbliższą środę – mówi dyrektor CKZiU nr 2, Barbara Mizerska. I dodaje: - Liczymy na to, że i rodzice i młodzież docenią szkoły zawodowe. Organy prowadzące coraz więcej środków i pracy wkładają w to, żeby szkoły zawodowe były szkołami z XXI wieku. Nasza szkoła jest tego najlepszym przykładem. Mamy nowoczesne pracownie, świetnie wyposażone laboratoria, zaplecze sportowe, w tym pełnowymiarowe boisko z certyfikatem FIFA. Wciąż planujemy kolejne inwestycje. Mamy świetną współpracę z pracodawcami i to procentuje. Nasi uczniowie osiągają wysokie wyniki egzaminów zawodowych i maturalnych. W rankingu „Perspektyw” dzięki wysokim wynikom naszych uczniów i dzięki temu, że mamy olimpijczyków, szkoła osiągnęła tak wysoką lokatę - w tym roku zdobyliśmy srebrną tarczę w Technikum nr 14 i brązową w Technikum nr 8.

  Wszystko na temat edukacji na Pomorzu  Co o targach mówią uczniowie i nauczyciele?


  - Jeszcze nie zdecydowałyśmy na sto procent, co wybierzemy, chociaż podoba nam się np. branża energetyczna. Zbieramy oferty szkół zastanawiamy się, do podjęcia decyzji zostało jeszcze trochę czasu – mówią napotkane na targach Wiktoria i Paula, gdańskie gimnazjalistki.

  Ostatecznej decyzji co do wyboru szkoły nie podjęli także uczniowie z X LO w Gdańsku, pod opieką nauczycielki Marzenny Wychowaniec.
  - Właśnie dlatego musimy odwiedzić różne szkoły, chcę pokazać uczniom, jak wiele opcji mają do wyboru. Mam nadzieję, że każdy z nich znajdzie placówkę, która go usatysfakcjonuje. Na takie targi chodzę co trzy lata, zawsze zabieram moich wychowanków. Myślę, że tego typu imprezy potrafią ułatwić im podjęcie niełatwej decyzji, jaką jest wybór szkoły – mówi nauczycielka.

  Swoje stoiska miały nie tylko gdańskie szkoły, było też m.in. stoisko Poradni Psychologiczno-Pedagogicznych.
  - My jako Poradnie Psychologiczno-Pedagogiczne reprezentujemy dział wspierania młodych ludzi w wyborze zawodu. Doradcy zawodowi w szkole na bieżąco prowadzą różnego rodzaju warsztaty, ale my zapraszamy do naszych poradni, których w Gdańsku jest sześć, oczywiście wszystko jest bezpłatne. Młody człowiek może się do nas zgłosić i porozmawiać o wyborze szkoły średniej. Także dziś doradzamy, tłumaczymy, co trzeba wziąć pod uwagę przy wyborze szkoły - mówi Joanna Brzoskowska, dyrektor Poradni Psychologiczno - Pedagogicznej nr 4 w Gdańsku.

  Zobacz także: Matura 2018. Jak się uczyć? Jak powtarzać do matury? Tradycyjne i nowoczesne metody uczenia się [poradnik]  Uczniowie, którzy w poniedziałek odwiedzili CKZiU nr 2, mogli też zobaczyć, jak na co dzień funkcjonuje szkoła, jak wyglądają pracownie (wrażenie robi nowoczesna pracownia, w której uczą się przyszli cukiernicy i piekarze) i nowoczesne laboratoria. Szkoła chwali się, że właśnie podpisała porozumienie ws. nowej klasy patronackiej – od września uczniom jednej z klas patronować będzie Auchan. Uczniowie tej klasy będą mogli liczyć na stypendia w wysokości 270 zł miesięcznie.

  Matura 2018. Rozmowa z Anną Konarzewską
  POLECAMY NA DZIENNIKBALTYCKI.PL:  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  W związku z ciszą wyborczą komentarze zostały wyłączone, zapraszamy z powrotem w niedzielę wieczorem.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Polecamy

  WIDEO: Letnica 3.0. Obok stadionu zbudują oceanarium za 450 milionów! [materiał partnera]

  WIDEO: Letnica 3.0. Obok stadionu zbudują oceanarium za 450 milionów! [materiał partnera]

  POLECAMY:

  POLECAMY: "Sekrety gdyńskich kamienic" - do kupienia w naszej księgarni

  Program MiauCzat. Fit Lovers w nowym programie!

  Program MiauCzat. Fit Lovers w nowym programie!