Gdański Teatr Szekspirowski i rozmowa o sztuce

Materiał partnera zewnętrznego
Na scenie elżbietańskiej Teatru Szekspirowskiego „Wesołe kumoszki z Windsoru” były wieloletnim przebojem
Na scenie elżbietańskiej Teatru Szekspirowskiego „Wesołe kumoszki z Windsoru” były wieloletnim przebojem Fot. Karolina Misztal
Mecenasem Głównym Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego zostanie Grupa LOTOS. Podczas dzisiejszej konferencji prasowej poznamy szczegóły dotyczące tegorocznej współpracy.

Koncern od ponad 10 lat współpracuje z Gdańskim Teatrem Szekspirowskim. Grupa LOTOS sponsorowała uroczystość wmurowania kamienia węgielnego pod budowę GTS. Jest m.in. sponsorem Festiwalu Szekspirowskiego - jednego z największych międzynarodowych wydarzeń teatralnych w Europie. Jego historia sięga 1993 roku, kiedy to Fundacja Theatrum Gedanense zorganizowała pierwsze Gdańskie Dni Szekspirowskie, w 1997 roku przekształcając je w festiwal.

W GTS, przy udziale Fundacji Theatrum Gedanense, oprócz przedstawień teatralnych odbywają się także seminaria, happeningi i warsztaty. Teatr zajmuje się również edukacją teatralną dzieci i młodzieży, promocją młodych artystów i wspieraniem talentów aktorskich. To także sztuka związana z teatrem ulicznym. Dzięki Gdańskiemu Teatrowi Szekspirowskiemu powstał „Teatr w Oknie” - pierwszy tego typu teatr studyjny na świecie, usytuowany w centrum gdańskiego Głównego Miasta.

Gdański Teatr Szekspirowski to trójmiejskie okno na świat. Przybliża również twórczość zagranicznych artystów. W 2018 roku otrzymał grant w programie Kreatywna Europa prowadzonym przez Komisję Europejską.

Dyrektor teatru i Festiwalu prof. Jerzy Limon - anglista, literaturoznawca, teatrolog i tłumacz, odznaczony Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” i Nagrodą Naukową im. Jana Heweliusza na temat kolejnych miesięcy współpracy będzie dziś rozmawiał m.in. z Jarosławem Wittstockiem, wiceprezesem Zarządu Grupy LOTOS S.A.

Dodaj ogłoszenie