Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gdański Teatr Miniatura nagrodzony na festiwalu w Bangkoku! [ZDJĘCIA]

Grażyna Antoniewicz
mat. Teart Wybrzeże
Teatr Miniatura gościł od 1 do 10 listopada na jednym z największych festiwali teatrów lalkowych na świecie Harmony World Puppet Carnival 2014, który odbył się w stolicy Tajlandii, Bangkoku. Gdański teatr pokazywał tam spektakl „Brzydkie kaczątko” w reżyserii dyrektora Romualda Wiczy-Pokojskiego. Za te produkcję odebrał nagrodę dla najlepszego teatru lalkowego.

World Puppet Carnival to wielki przegląd teatrów z całego świata – w tym roku było 165 spektakli z 80 krajów. Festiwal co roku odbywa się w innym miejscu na świecie. Przedstawienia ocenia międzynarodowe jury, które przyznaje nagrody w wielu kategoriach, m.in. dla najlepszego spektaklu festiwalu, najlepszej animacji lalkowej, najlepszego reżysera, najlepszych projektów lalkowych, najlepszego aktora i aktorki etc.

Podczas uroczystej gali zakończenia festiwalu dyrektor Romuald Wicza-Pokojski odebrał nagrodę dla najlepszego zespołu teatru lalkowego (Best Ensemble Puppet Theatre) z rąk ministra kultury Tajlandii, Viry Rojpojchanarat.

Gdańskie „Brzydkie kaczątko” to przedstawienie dla dzieci od 5 lat. Klasyczna bajka Hansa Christiana Andersena staje się punktem wyjścia do opowiedzenia o odmienności, tolerancji. Jednak w spektaklu szczególnie zwraca uwagę nowoczesna, atrakcyjna forma inspirowana chińskim teatrem cieni. Powstawanie spektaklu odbywa się na oczach widza, odsłaniając zazwyczaj ukryte w tym typie teatru kulisy. Artyści pracują na rzutnikach pisma, sprzęcie, który można znaleźć w każdej szkole, a który stwarza możliwości poszerzenia klasycznej formy teatru cieni o zastosowanie nietypowych dla niego elementów jak m.in. woda, ziarna, barwniki, piasek.

Reżyser Romuald Wicza-Pokojski sprawił, że na oczach widzów powstaje teatr umowny i pełen cudowności, pokazujący jak rodzi się spektakl. Aktorzy siedzą na scenie przed ekranem - widzimy jak operują lalkami, odgrywając różne role, zmieniają głos, intonację. To niezwykle trudne zadanie, wymagające wyjątkowej precyzji i uwagi. Zdradzić ich może każdy niedokładny ruch czy gest. Na niewielkim białym ekranie wyświetlana jest historia przy użyciu małych lalek i dekoracji, a raczej rzucanych przez nich cieni. Efekty teatralne uzyskuje się poprzez zbliżanie i oddalanie lalki czy przedmiotu od ekranu, tworząc tym samym wrażenie perspektywy. Romuald Wicza-Pokojski i Agnieszka Kochanowska napisali scenariusz, skrócili znacznie tekst, więc przedstawienie trwa zaledwie 40 minut. Jest finezyjne, dowcipne i pełne poezji. W przedstawieniu grają: Jolanta Darewicz, Jakub Ehrlich, Edyta Janusz Ehrlich, Wioleta Karpowicz Jakub Zalewski i Magdalena Żulińska. Towarzyszy im grająca na harfie Ludmiła Sirowajska.

Treści, za które warto zapłacić! REPORTAŻE, WYWIADY, CIEKAWOSTKI

Zobacz nasze Magazyny: REJSY, HISTORIA, NA WEEKEND

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki