Gdański Konkurs Poetycki 2019. Znamy laureatów konkursu poetyckiego dla seniorów. Ich utwory zabrzmią podczas Benefisu Dojrzałości [zdjęcia]

Natalia Grzybowska
Natalia Grzybowska
Zaktualizowano 
Gdański Konkurs Poetycki 2019. Finał konkursu dla poetów seniorów i wręczenie nagród [13.06.2019 ] Karol Makurat
“Benefis Dojrzałości” to niezwykłe wydarzenie artystyczne, które tej jesieni odbędzie się w Gdańsku już po raz trzeci. Bohaterami wieczoru będą niezmiennie poeci seniorzy z Gdańska. Ich wiersze w profesjonalnej aranżacji muzycznej zaśpiewają trójmiejscy artyści. W czwartek 13.06.2019 r. podczas uroczystej gali w Ratuszu Staromiejskim poznaliśmy ósemkę szczęśliwców, którzy 29 października usłyszą własne utwory podczas koncertu w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej.

W czwartek 13 czerwca 2019 w Ratuszu Staromiejskim poznaliśmy wyniki III Gdańskiego Konkursu Poetyckiego dla Seniorów. Na konkurs wpłynęło kilkadziesiąt wierszy, m.in. o tematyce miłosnej, patriotycznej, przyrodniczej, zabawnej lub tragicznej, które stworzyli najstarsi mieszkańcy Gdańska. Prace powstały z pasji i miłości do poezji.

Konkurs poetycki jest pierwszym etapem projektu „Benefis Dojrzałości 2019”, adresowanego do osób po 60 roku życia. Założeniem projektu jest pewien rodzaj przełamania barier, osądu o możliwościach, potencjale i zdolnościach tej grupy wiekowej w powszechnej świadomości, poprzez udział w istotnym wydarzeniu kulturalnym.

Zobacz nasz specjalny serwis STREFA SENIORA >>>

Gdański Konkurs Poetycki. Najlepsi poeci III edycji

Kapituła Konkursu, składająca się m.in. z przedstawicieli środowisk artystycznych, instytucji społecznych i miejskich, wybrała osiem najlepszych seniorskich dzieł o tematyce dowolnej.

Wśród nagrodzonych znaleźli się:

  • Anna Stawska,
  • Grażyna Bogusz,
  • Jadwiga Wawrzyniak,
  • Jerzy Krukowski,
  • Jolanta Korczak,
  • Krystyna Leśniewska,
  • Marta Jeziorska i
  • Stefania Stankiewicz.

- Piszę od wielu lat, ale nigdy nic nie wydałam - mówi Grażyna Bogusz, jedna z laureatek konkursu. - Wiele lat temu, jeszcze na studiach, wygrałam konkurs poetycki, ale potem pisałam już głównie do szuflady.

Nagrodzone wiersze na gali Benefisu Dojrzałości

Laureaci Gdańskiego Konkursu Poetyckiego otrzymają niezwykłą nagrodę. Zwycięskie utwory zostaną zaprezentowane, z podkładem muzycznym, 29 października podczas gali „Benefisu Dojrzałości 2019” w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej. Koncert wykona zespół wokalno-instrumentalny złożony m.in. z przedstawicieli chórów, orkiestr, formacji jazzowych i teatralnych.

- Utwór, który wysłałam na konkurs, napisałam dla zespołu teatralnego Przystanek 21, który prowadzę przy stowarzyszeniu Klub Inicjatyw Seniora. Nosi tytuł "Ciepły fiolet" - dodała pani Grażyna. - Jest bardzo spokojny, pogodny. Kieruję w nim kilka ciepłych słów do innych seniorów. Ukazuje w nim taki kawałek świata, w którym czują się dobrze, są szczęśliwi. Myślę, że może być trudno zilustrować go muzycznie, bo mało w nim rymów, ale po cichu marze, że swoim operowym głosem wykona go Maciej Miecznikowski.

Poza Maciejem Miecznikowskim, wśród wykonawców usłyszymy m.in. Krystynę Stańko, Katarzynę Rogalską i Przemysława Radziszewskiego. O warstwę instrumentalną zadbają: Kwartet Cappelli Gedanensis, trójmiejscy muzycy sceny pop-jazzowej i Akademicka Orkiestra Kameralna (Akademia Muzyczna w Gdańsku). Muzykę do utworów poetyckich skomponują i zaaranżują młodzi gdańscy kompozytorzy pod okiem Kamila Cieślika - wykładowcy Akademii Muzycznej w Gdańsku.

Głównymi organizatorami Konkursu są: Miasto Gdańsk i Fundacja Promedicine. Partnerami m.in. Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Gdańsku, Polska Filharmonia Bałtycka, Nadbałtyckie Centrum Kultury i Akademia Muzyczna w Gdańsku.

polecane: Flesz: Historyczny sukces Polki. Mamy Nagrodę Nobla!

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie