Gdański Harward – nowa inwestycja Metropolitan Investment

Artykuł sponsorowany
Trójmiasto jest dużym ośrodkiem akademickim i staje się coraz bardziej atrakcyjną metropolią. Rocznie przybywa tu około 30 tysięcy studentów z kraju i zagranicy. Trend ten ma odzwierciedlenie w preferencjach na rynku nieruchomości pod wynajem. W sąsiedztwie Politechniki Gdańskiej powstanie 60 gotowych do wprowadzenia mikroapartamentów. O projekcie Gdańskiego Harwardu opowiada Tomasz Wileński – Dyrektor Oddziału Gdańsk w firmie Metropolitan Investment.

Czym różnią się prywatne akademiki od tych znajdujących się w ofercie uczelni publicznych?

W porównaniu do akademików państwowych, prywatne domy studenckie zapewniają przede wszystkim znacznie wyższy standard. Co więcej, oferta tworzona przez inwestorów i deweloperów ulepszona jest o liczne udogodnienia w budynku takie jak sieć Wi-Fi, zewnętrzne patio kawowe, pralnię czy miejsca parkingowe dla samochodów i rowerów. Wykończenie inwestycji „pod klucz” spełnia wszystkie funkcje pełnowymiarowego mieszkania.

Skąd pomysł na inwestycję prywatnego akademika w Trójmieście?

Inwestowanie w nowoczesne akademiki to dynamicznie rozwijający się sektor rynku nieruchomości komercyjnych w Wielkiej Brytanii, gdzie rynek prywatny stanowi 9% całości zakwaterowania studentów. Analizowaliśmy rynek polski pod kątem potencjału inwestycyjnego. Suma studentów w Polsce przekracza co roku 1,5 mln zaliczając nasz kraj do europejskiej czołówki, a istniejące zaplecze państwowych akademików spełnia potrzeby mieszkaniowe ok. 9% studentów. Dynamicznie wzrasta też liczba studentów napływających z zagranicy, co przy bogatej ofercie dydaktycznej uczelni wyższych sprzyja zainteresowaniu inwestorów nowymi produktami inwestycyjnymi. Niedostateczna ilość miejsc noclegowych w ofercie uczelni wyższych i zwiększające się oczekiwania studentów względem lokali pod wynajem wymuszają na rynku nieruchomości nowe rozwiązania.

Co wyróżnia projekt inwestycyjny?

Klienci często porównują projekt do typowego mieszkania na wynajem. W tym konkretnym przypadku mikroapartamenty są jednak wykończone pod klucz, a zarządzanie nieruchomością leży po stronie firmy Metropolitan Investment. Można więc powiedzieć, że inwestowanie nie wymaga zaangażowania inwestora. Kluczowa jest też lokalizacja inwestycji. Budynek, położony w centrum ośrodka akademickiego w Gdańsku, zapewnia nieograniczony dostęp do uczelni, wszystkich atrakcji miasta i wygodny dojazd do centrum, restauracji, czy klubów. Klienci dostrzegają także niszowość projektu. Wielu inwestorów, którzy mają w swoim portfelu niejedną inwestycję, widzą w Gdańskim Harwardzie ciekawy kierunek dywersyfikacji portfela. Niejednokrotnie klienci, których spotykam, są niemal sentymentalnie powiązani z gdańskim ośrodkiem akademickim. Z tego powodu chcą wspierać inwestycje w Trójmieście.

Czym więc jest Gdański Harward?

Gdański Harward obejmuje modernizację byłego akademika i przekształcenie go w nowoczesne mikroapartamenty. Jest to niewątpliwie pierwszy prestiżowy prywatny akademik w Polsce, który wyróżnia się zachowaniem tradycji i luksusu, a sam charakter obiektu pozwala na zainteresowanie studentów zagranicznych wyborem tego miejsca. W budynku ma powstać 60 wykończonych pod klucz lokali o powierzchniach od 12m² do 23m². Projekt jest pierwszą inwestycją komercyjną kierowaną do otwartego grona inwestorów indywidualnych.

Na czym polega opcja „Kup i zarabiaj”?

Zakup niewielkich metrażowo apartamentów to doskonała lokata kapitału zarówno dla początkujących, jak i doświadczonych inwestorów. Oferta jest bardziej atrakcyjna w porównaniu do tradycyjnych metod inwestowania w nieruchomości. Atrakcyjność obiektu i bezpieczna lokata kapitału gwarantują stopę zwrotu z inwestycji w wysokości min. 7% w skali roku, a w przypadku zwrotu z inwestycji powyższej wartości 7% – dodatkowe 50% z nadwyżki.

Jak zarabiać na mikroapartamentach?

Decyzja o warunkach zabudowy wyodrębnia oddzielne lokale użytkowe z księgami wieczystymi. Z tego powodu mikroapartamenty realizowane są w wariancie lokali usługowych spełniając tę funkcję zarówno w roku akademickim – w postaci długoterminowego najmu dla studentów, jak i latem – jako alternatywa dla hoteli przez najem dobowy.

Czy to się opłaca?

Miesięczny czynsz średniej wielkości mikroapartamentu w Gdańskim Harwardzie w długim okresie najmu to ok. 1000zł dla studenta. Rentowność inwestycji podnosi jednak krótkoterminowy najem w sezonie letnim. Przy uwzględnieniu ceny za dobę wraz z kosztami eksploatacji – średnio 200zł – zakładając pesymistyczne obłożenie 90% w okresie długoterminowego najmu oraz 50% obłożenie w miesiącach lipiec – wrzesień, rentowność inwestycji szacuje się na ponad 8%. Aktualne warunki rynkowe pozwalają jednak estymować rentowność na poziomie 10%. W celu zmaksymalizowania zysku zespół Metropolitan Investment, wyspecjalizowany w usługach doradztwa biznesowego, pomaga w wyborze odpowiedniego apartamentu i zajmuje się wynajęciem lokalu, bez konieczności angażowania właściciela.

Więcej o projekcie: http://gdanski-harward.pl/

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki