18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gdański Areopag wieńczy dzisiaj dysputa o pokoju

Henryk Tronowicz
Karolina Misztal
W sobotę w siedzibie Polskiej Filharmonii Bałtyckiej na Ołowiance dobiegnie końca cieszący się w Trójmieście ogromnym zainteresowaniem cykl debat publicznych, które złożyły się na drugą odsłonę Gdańskiego Areopagu (2008 - 2012). Debatom w tej odsłonie patronowały Cnoty, zdobiące w postaci ośmiu alegorycznych rzeźb gdańską Złotą Bramę u wlotu ulicy Długiej.

Cykl ten na jesieni roku 2008 rozpoczęły rozważania inspirowane przez cnotę Concordii, Zgody. W roku 2009 areopagowe spotkania poświęcone były cnotom wolności i sprawiedliwości, w roku następnym - dobrobytowi i szacunkowi, a w roku ubiegłym sławie i roztropności.

Dysputa dzisiejsza, kończąca dyskusje wokół alegorii pokoju, będzie skoncentrowana wokół pytania "Bitwa czy debata?". W wypowiedzi poprzedzającej tegoroczną debatę ks. dr Krzysztof Niedałtowski napisał w programie: "Gdańsk ma szczególny tytuł do debatowania o pokoju. To tu zaczęła się tragiczna wojna. Tu powstaje muzeum mające utrwalić w zbiorowej pamięci to, co może przynieść ze sobą chęć dominacji, brak gotowości do dialogu. Tu także na drodze pokojowej rewolucji zaczął kształtować się nowy ład Europy po ciemnym okresie totalitaryzmów.

Najbliższy Gdański Areopag o pokoju. To już koniec paronastoletniego przedsięwzięcia

Zaprosiliśmy do Gdańska ekspertów, którzy mogą nam pomóc w postawieniu diagnozy i znalezieniu terapii dla sytuacji kryzysowych. Jakie są metody rozwiązywania potencjalnych konfliktów? Czy można szukać dróg wyjścia w debacie publicznej zamiast w walce, w uczeniu się solidarności, a nie w bezdusznej konkurencji?".

Do udziału w dzisiejszym spotkaniu zaproszono czterech wybitnych prawników i politologów. Profesor Tomasz Nałęcz, wykładowca historii w Uniwersytecie Warszawskim, podejmie temat "Jak powinien wyglądać dialog władzy z obywatelami?". Jako drugi wystąpi profesor Marek Safjan, były prezes Trybunału Konstytucyjnego, który podzieli się refleksją wokół tego, "Co się dzieje, gdy ludzie przestają debatować?".

Zobaczcie zdjęcia i przeczytajcie: Gdański Areopag o sławie (ZDJĘCIA)

Następnie Robin Barnett, ambasador Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej, będzie zastanawiał się nad kwestią, "Czy Europa przeradza się w pole bitwy?". I wreszcie dziennikarz i eseista Basil Kerski, dyrektor Europejskiego Centrum Solidarności, zwieńczy dysputę roztrząsaniem dylematu: "Jeśli nie solidarność, to co?".

Moderatorami dyskusji będą językoznawca profesor Jerzy Bralczyk oraz redaktor Maciej Wierzyński.

W niedzielę, 11 marca o godz. 12 w gdańskim kościele św. Jana odprawiona zostanie msza święta w intencji gości i uczestników Gdańskiego Areopagu. Liturgię sprawować będą ks. Krzysztof Niedałtowski i ks. Witold Bock.

Codziennie rano najważniejsze informacje z "Dziennika Bałtyckiego" prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki