Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gdańska Stocznia Schichaua w rejestrze zabytków. Sąd podtrzymał decyzję konserwatora

Karol Uliczny
Karol Uliczny
Karolina Misztal
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargi na decyzję Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z 10 czerwca 2020 r. wpisującą Stocznię nr 2, tzw. Stocznię Schichaua, do rejestru zabytków. Dzięki wpisaniu Stoczni Gdańskiej do rejestru możliwe było złożenie wniosku o wpis tego cennego zabytku na Listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Postępowanie zmierzające do wpisania tzw. Stoczni nr 2 - Stoczni Schichaua do rejestru zabytków województwa pomorskiego ruszyło w grudniu 2017 r. Wpis do rejestru PWKZ sugerowała m.in. Wojewódzka Rada Ochrony Zabytków.

"Chroniony będzie unikatowy krajobraz post-industrialny przekazując potomnym swoisty i niepowtarzalny klimat dzielnicy charakterystycznej jedynie dla miast nadmorskich. (…) Tereny postoczniowe są charakterystyczne jedynie dla miast Wybrzeża, w tym Gdańska i jako unikatowe zabytki związane z rozwojem przemysłu stoczniowego powinny być pilnie objęte trwałą ochroną” - czytamy w protokole z posiedzenia rady z 26 września 2017 r.

Stocznia - jeden z symboli Gdańska

Decyzja konserwatorska została zaskarżona przez prywatnego właściciela terenu, a następnie podtrzymana przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Oddalenie kolejnej skargi przez Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie jest nowym rozdziałem w procedurze uznania stoczni za zabytek.

Teren wpisany do rejestru obejmuje północno-zachodnią część dawnej Stoczni Gdańskiej, na którym zachowało się wiele wyjątkowo cennych elementów infrastruktury stoczniowej - pochylnie, budowle z suwnicami, układ ulic transportowych z historycznymi nawierzchniami i torowiskami. Nad całym obszarem dominują charakterystyczne dźwigi KONE zakupione w Finlandii w latach 70-80. XX w.

Początki produkcji stoczniowej na tym terenie sięgają końca XIX w., kiedy to inżynier i przemysłowiec z Elbląga, Ferdinand Schichau, założył stocznię, która na początku XX w. była najnowocześniejszym tego typu zakładem w Gdańsku. Po II wojnie światowej zakład ten został połączony ze Stocznią Gdańską (wcześniej Stocznią Cesarską) w jedno wielkoskalowe przedsiębiorstwo.

Ta spektakularna i wzbudzająca ogromne zainteresowanie instalacja mieści się na terenach dawnej Stoczni Gdańskiej, nieopodal "Mlecznego Piotra" - nowej przestrzeni tworzonej przez niezależnych artystów. Autorem "Rozbitków" - bo taką oficjalną nazwę nosi ekspozycja - jest wybitny rzeźbiarz, malarz i rysownik Czesław Podleśny.

"Rozbitkowie" w Stoczni Gdańskiej. Intrygująca instalacja ar...

Stocznia Gdańsk, której już nie zobaczysz. Historyczna hala ...

Wyremontowane, odnowione elewacje gdańskich kamienic

Program Fasady OdNowa przechodzi do historii? Urząd Miasta i...

NIESAMOWITE BUDYNKI Z HISTORIĄ

od 7 lat
Wideo

iPolitycznie - Radosław Fogiel

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki