Gdańska stocznia dobrem europejskim

  Gdańska stocznia dobrem europejskim

  Tomasz Rozwadowski

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz odsłonił na głównej bramie Stoczni Gdańsk tabliczkę Znak Dziedzictwa Europejskiego. Oznacza to, że zakład został uznany przez UE za jeden z niewielu symbolicznych obiektów, które odegrały pierwszorzędną rolę w historii naszego kontynentu.
  W każdym kraju takich miejsc jest zaledwie cztery, a Stocznia Gdańsk - w której w sierpniu 1980 r. rząd PRL podpisał porozumienia z robotnikami - znalazła się tym samym w rzędzie ponadczasowych historycznych pomników, obok Akropolu czy opactwa benedyktyńskiego w Cluny.

  Przy okazji odsłonięcia Znaku Dziedzictwa Europejskiego o. Maciej Zięba, dyrektor Europejskiego Centrum Solidarności, ogłosił, że już jesienią tego roku w Gdańsku odbędzie się konferencja przedstawicieli miast wyróżnionych tym zaszczytnym tytułem. Prawdopodobnie podczas zjazdu powstanie federacja Dziedzictwa Europejskiego.

  O. Maciej Zięba przedstawił ponadto pełny plan najważniejszych wydarzeń 2009 r., które odbędą się w ECS lub z jego udziałem.

  - Dotacja Sejmu RP na naszą działalność, o której podniesieniu wiemy już oficjalnie, pozwoli nam na ambitniejsze przedsięwzięcia - powiedział ojciec Maciej Zięba. - Po raz pierwszy dzisiaj ujawnię, że powstaje musical o sierpniowych strajkach, do którego prapremiery dojdzie, mam nadzieję, jeszcze w tym roku i, mam nadzieję, w Gdańsku. Autorką libretta jest Maryna Miklaszewska.

  Największym wydarzeniem tego roku będzie oczywiście 20-lecie przełomowych wyborów 4 czerwca 1989 r., które przyniosły Polsce niepodległość i demokrację. Oczy całego świata będą znów zwrócone na Gdańsk, podobnie jak 1 września, gdy obchodzona będzie 70 rocznica wybuchu II wojny światowej.

  Odbędą się ponownie imprezy, które debiutowały w latach ubiegłych i już na trwałe wchodzą do kalendarza. Będą to m.in. Akademia Solidarności, Festiwal Solidarności, All About Freedom. Europejskie Centrum Solidarności będzie miał także swój udział w praskich obchodach 20-lecia Aksamitnej Rewolucji oraz 5-lecia Pomarańczowej Rewolucji w Kijowie. Misja, dla której zostało powołane do życia ECS, czyli krzewienia dialogu i idei wolności, nie ma końca.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Prezydent Gdańska Paweł

  sdsw (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 11 / 10

  Miły gest. Gratulujem optymizmu.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo