Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gdańska Służba Więzienna współpracuje ze szkołami

red.
Pracownicy zakładów karnych prowadzą lekcje m.in. w szkole w Barlewiczkach i IV LO w Gdańsku
Pracownicy zakładów karnych prowadzą lekcje m.in. w szkole w Barlewiczkach i IV LO w Gdańsku materiały prasowe
Gdańska Służba Więzienna od kilku lat współpracuje ze szkołami. W jednym z gdańskich liceów powstała nawet klasa o profilu służba penitencjarna.

- Jesteśmy bardzo zainteresowani tym, aby jak najwięcej środowisk miało rzetelną, nie tylko stereotypową, wiedzę na temat tego, jakie obowiązki realizuje Służba Więzienna chroniąc społeczeństwo przed sprawcami przestępstw, jak naprawdę pracuje się w zakładach karnych i aresztach śledczych, czym na co dzień zajmują się więzienni strażnicy, psychologowie, informatycy, logistycy czy lekarze - mówi Małgorzata Sarnowska, rzecznik prasowy Gdańskiej Służby Więziennej. - Zapoznajemy uczniów miedzy innymi z prawnymi podstawami funkcjonowania Służby Więziennej, z praktycznymi aspektami realizowania prawa karnego wykonawczego w zakładach karnych i aresztach śledczych oraz z psychologicznymi i pedagogicznymi uwarunkowaniami wykonywania tymczasowego aresztowania i wykonywania kary pozbawienia wolności. Integralnym elementem programu są również wizyty studyjne w jednostkach penitencjarnych-twierdzą więziennicy.

Czytaj też: Służba więzienna współpracuje z pomorskimi szpitalami

Od 2014 roku Zakład Karny w Sztumie ma zawarte porozumienie z Zespołem Szkół Zawodowych im. St. Staszica w Barlewiczkach, w gminie Sztum, w zakresie realizacji innowacji pedagogicznej „Służba Więzienna” na kierunku kształcenia technik informatyk. W roku szkolnym 2016/2017 dwóch funkcjonariuszy uczy w tej szkole dwóch przedmiotów: zagadnienia bezpieczeństwa i podstawy prawne.

W marcu 2015 roku dyrektor okręgowy Służby Więziennej w Gdańsku podpisał porozumienie z IV Liceum Ogólnokształcącym im. Marynarzy Wojsk Ochrony Pogranicza przy Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 5 w Gdańsku. Za zgodą władz Gdańska, w placówce powstała klasa o profilu służba penitencjarna. Zajęcia w tej klasie prowadzą funkcjonariusze z Zakładu Karnego w Gdańsku-Przeróbce oraz z Okręgowego Inspektoratu Służby Więziennej w Gdańsku.

- Funkcjonariusze mają ogromne doświadczenie zawodowe, przez kilkanaście lat służyli w zakładzie karnym czy areszcie śledczym „na pierwszej linii” w bezpośrednim, codziennym kontakcie ze sprawcami różnorodnych przestępstw - mówi Małgorzata Sarnowska. - Dodatkowo uczniowie tej klasy mają systematyczne zajęcia z zakresu samoobrony i technik reagowania na agresywne zachowania oraz udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Te zajęcia prowadzą będą również funkcjonariusze Służby Więziennej, którzy są certyfikowanymi instruktorami sztuk walki i samoobrony.

W kolejnych semestrach w klasie o profilu penitencjarnym realizowane są następujące bloki tematyczne: ogólne aspekty polskiego systemu penitencjarnego, realizacja kodeksu karnego wykonawczego w zakładach karnych i aresztach śledczych, izolacyjna funkcja wykonywania tymczasowego aresztowania i kary pozbawienia wolności, resocjalizacja i readaptacja społeczna osób pozbawionych wolności w polskim systemie penitencjarnym, pedagogiczne i psychologiczne aspekty wykonywania kary pozbawienia wolności, współczesna służba więzienna –formacja profesjonalna, aktywna i nowoczesna.

OISW w Gdańsku na mocy tego porozumienia objął również swoją opieką i patronatem merytorycznym uczniów klasy o profilu bezpieczeństwo publiczne. W ramach realizowanych porozumień uczniowie klas mundurowych odbywają również wizyty studyjne w zakładach karnych OISW w Gdańsku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki