Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gdańska prokuratura umorzyła sprawę przekopu Mierzei Wiślanej

S. Zięba, T. Chudzyński
Prokuratura Okręgowa w Gdańsku umorzyła sprawę dotyczącą ewentualnych nieprawidłowości związanych z przekopem Mierzei Wiślanej.

Jerzy Wilk, poseł PiS oraz były prezydent Elbląga, prosił o interwencję w tej sprawie Ministerstwo Sprawiedliwości.

Polityk chciał sprawdzić, czy nie doszło do niegospodarności oraz czy zmiana lokalizacji kanału z miejscowości Skowronki na tzw. Nowy Świat na Mierzei Wiślanej nie była nieuzasadniona.

Sprawa ostatecznie trafiła do Prokuratury Okręgowej w Gdańsku.

Teraz prokuratorzy z gdańska informują, że w toku prowadzonego postępowania uznano, iż w żadnym z wątków wskazywanych w zawiadomieniu do popełnienia przestępstwa nie doszło. - Z tego powodu umorzony został wątek dotyczący tego, czy funkcjonariusze Urzędu Morskiego w Gdyni podczas wdrażania procedury aktualizacji studium wykonalności inwestycji budowy kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną naruszyli przepisy - mówi „Dziennikowi Bałtyckiemu” prokurator Tatiana Paszkiewicz, rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Gdańsku.

Przekop Mierzei Wiślanej sprawdzi prokuratura

Śledczy umorzyli także wskazywaną w zawiadomieniu kwestię dotyczącą rzekomego plagiatu. - Zawiadamiający wskazywał na możliwość wykorzystania fragmentów pierwotnego studium wykonalności w jego aktualizacji - wyjaśnia prok. Paszkiewicz. - W tym wypadku również prokurator uznał, że nie doszło do wyczerpania znamion przestępstwa - mówi prokurator Tatiana Paszkiewicz.

Przypomnijmy, wybór lokalizacji kanału ciągnął się od 2007 r. Kanał w Skowronkach, czyli w najwęższym miejscu polskiej części Mierzei Wiślanej, był pierwszym wyborem projektantów z Urzędu Morskiego, którzy zajmowali się koordynacją przygotowania formalnego inwestycji.

Firmy pytają o projektowanie przekopu Mierzei Wiślanej [WIZUALIZACJE]

Jednak przygotowana w 2012 r. strategiczna ocena oddziaływania na środowisko przekopu mierzei wykazała, że Skowronki nie są dobrą lokalizacją. Projekt przesunięto kilka kilometrów na wschód, w miejsce tzw. Nowego Świata. To właśnie wzbudziło wątpliwości posła Jerzego Wilka.

Zaznaczmy, przekop mierzei jest jednym z priorytetów Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej.

Kanał przez Mierzeję Wiślaną powstanie w 2022 roku? Jarosław Kaczyński z wizytą w Elblągu [ZDJĘCIA]

Właśnie trwa przetarg na dokumentację techniczną tej inwestycji. Zgłosiły się dwa trójmiejskie konsorcja. Według wstępnego harmonogramu, zaprezentowanego przez Urząd Morski w październiku w Elblągu przed szefem PiS Jarosławem Kaczyńskim (był także Jerzy Wilk), budowa powinna ruszyć w drugiej połowie 2019 r. lub na początku 2020 r. Kanał ma zapewnić rodzimej żegludze towarowej, turystycznej, pasażerskiej, ale też obronnej, komunikację między Morzem Bałtyckim a Zalewem Wiślanym (jedyne naturalne przejście - Cieśnina Piławska - znajduje się w rosyjskim obwodzie kaliningradzkim i przekraczanie jej przez polskie bandery jest utrudnione). Drogą tą transportowane mają być towary m.in. do portów w Elblągu, turyści z Europy Północnej i Zachodniej będą także mogli swobodnie zawijać do portów jachtowych w Kątach Rybackich czy Krynicy Morskiej. - Kanał broni się pod względem ekonomicznym - mówi Anna Stelmaszyk-Świerczyńska z Urzędu Morskiego w Gdyni.


[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki