- Zabieg renowacyjny ma na celu przygotowanie postaci do sezonu wiosenno-letniego - mówi Marta Ellert z Muzeum Historycznego Miasta Gdańska. - To standardowa procedura, podczas której figura poddawana będzie poprawkom technicznym, czyszczeniu oraz odświeżeniu wizerunku. Suknia naszej Panienki jest już mocno przybrudzona przez wszechobecne gołębie i "przypalona" słońcem. Trzeba też nałożyć nowy makijaż. A przy okazji konserwacji zostaną poddane mechanizmy odpowiadające za poruszanie się figury. Panienka z okienka dostanie nowy program operacyjny, który steruje jej ruchem.
Okres "rekonwalescencji" zaczyna się dzisiaj, 23 lutego i potrwa do 2 marca 2011 roku.
Przypomnijmy. Młoda XVII-wieczna gdańszczanka wygląda do przechodniów codziennie (od 1 maja do 15 września o godzinie 13.00, 15.00 i 17.00) ze szczytowego okna kamienicy przylegającej do Dworu Artusa - Nowego Domu Ławy. Inauguracja pokazów "Panienki z okienka" odbyła się 1 czerwca 2001 roku.
Autorem projektu figury jest Ewa Topolan, artystka, rzeźbiarka wywodząca się z Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Konstruktorem mechanizmu - Tadeusz Nowosielski, który będzie wyposażał figurę w nowy program operacyjny.
Figura "Panienki z okienka" nawiązuje do znanych już w Gdańsku ruchomych figur w zegarze astronomicznym w bazylice Mariackiej, ruchomych aniołów w Katedrze Oliwskiej, koziołków poznańskiego ratusza czy innych podobnych postaci w wielu miastach Europy.
Pomysł wywodzi się z powieści Jadwigi Łuszczewskiej - Deotymy (1834 - 1908) "Panienka z okienka". To w tej powieści postać młodej gdańszczanki Hedwigi, wygląda przez okno wspaniałej kamienicy nazywanej Bursztynowym Domem.
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?