Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gdańska Energa rozwiązała umowę z irlandzką spółką ESB ws. budowy elektrowni gazowej

Jacek Klein
Tak będzie prezentowała się nowa elektrownia Energi budowana w Ostrołęce
Tak będzie prezentowała się nowa elektrownia Energi budowana w Ostrołęce Materiały prasowe
Energa wspólnie z irlandzką spółką ESB International miał zbudować w Grudziądzu elektrownię gazową. Gdański koncern rozwiązał jednak umowę o współpracy.

- Techniczne doświadczenie irlandzkiego partnera okazało się warunkiem niewystarczającym do wspólnej realizacji przedsięwzięcia. Przyczyną decyzji jest brak możliwości realizacji projektu we wcześniej ustalonej formule - wyjaśnia Energa. - Oczekiwany przez ESBI sposób podziału korzyści i ryzyka realizacji projektu czynił całe przedsięwzięcie nieopłacalnym z punktu widzenia Grupy Energa - wyjaśnia.

Czytaj także: Grupa Energa szykuje emisję obligacji o wartości 1 mld euro

Rozejście się firm nie oznacza, że elektrownia o mocy ok. 950 MW nie powstanie. Energa kontynuuje realizację projektu. Trwają przygotowania wyboru wykonawcy projektu budowlanego oraz negocjacje dotyczących umów przyłączeniowych z PSE Operator oraz z Gaz-System. Podpisanie ich planowane jest na pierwsze półrocze tego roku. Budowa rozpocznie się w przyszłym roku i potrwa do 2016 r.
Mniej więcej w tym samym czasie moc ma zacząć dostarczać druga budowana przez Energę elektrownia. Konkretnie chodzi o nowy blok energetyczny w Ostrołęce zasilany węglem. Należąca do Energi spółka Elektrownia Ostrołęka wyłoniła w przetargu inżyniera kontraktu budowy. Została nim firma ILF Consulting Engineers Polska.

Czytaj także: Pomorze. Powstaną elektrownie na "gęste" powietrze?

- Bloki energetyczne 1000 MW to, używając terminologii sportowej, światowa Liga Mistrzów. My w tej lidze gramy. Zależało nam, by wystąpić na polskim boisku i to się udało - powiedział Andrzej Dercz, prezes ILF Consulting Engineers Polska sp. z o.o.

Jeszcze w drugiej połowie tego roku wyłoniony ma zostać generalny wykonawca inwestycji i może rozpocząć się budowa. Koszt szacowany jest na 6-7 mld zł. Nowy blok, a właściwie nowa elektrownia będzie miała moc 1000 MW. Rocznie będzie wytwarzać 7,2 GWh energii elektrycznej.

Czytaj także: Gdańsk. Zyski Grupy Energa znacznie w górę

Obie inwestycje realizowane są w ramach strategii rozwoju Energi nakierowanej na budowę nowych mocy wytwórczych. Obecnie Grupa Energa dysponuje siłowniami o łącznej mocy 1000 MW.

Codziennie rano najważniejsze informacje z "Dziennika Bałtyckiego" prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki