Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gdańska elektrociepłownia tej zimy dogrzewała nas „zielonym ciepłem”. Grzały nas nowe kotły zasilane prądem z wiatraków i fotowoltaiki

Stanisław Balicki
Stanisław Balicki
Grzały nas nowe kotły zasilane prądem z wiatraków i fotowoltaiki
Grzały nas nowe kotły zasilane prądem z wiatraków i fotowoltaiki S. Balicki
„Zieloną” energię elektryczną można zamienić na skalę przemysłową na równie ekologiczne ciepło. Dzieje się to w gdańskiej elektrociepłowni, która jako pierwsza w kraju wzbogaciła się o odpowiednia instalację. Kotły elektrodowe pierwszy raz zostały znacząco wykorzystane w odchodzącej zimie. O innowacji poinformowała PGE Energia Ciepła, właściciel elektrociepłowni.

Konferencja w gdańskiej elektrociepłowni

Konferencja w pierwszym dniu wiosny była szybkim podsumowaniem pracy nowości zainstalowanej w gdańskiej elektrociepłowni w grudniu 2021 roku. To kotły elektrodowe, czyli urządzenia działające jak gigantyczny bojler z grzałką elektryczną. Choć takie urządzenia wiele osób od dawna ma w domach, w elektrociepłowni jest to pierwsza taka instalacja w Polsce. Dwa oddane ponad rok temu kotły o wysokości kilku kondygnacji mają po 35 MW mocy.

- Jeszcze wtedy uważaliśmy, że ich podstawową funkcją będzie rola rezerwowo-szczytowa – mówiła podczas konferencji Elżbieta Kowalewska, dyrektor PGE Energia Ciepła oddział Wybrzeże w Gdańsku.

Urządzenia miały więc „dogrzewać” kaloryfery, gdy pogoda była szczególnie chłodna. Tej zimy pojawiło się jednak kolejne zastosowanie, którego wzrost znaczenia przewidywano dopiero od 2026 roku. Wtedy według planu Fit for 55 przewiduje się 5 proc. „zielonej” energii dla systemów ciepłowniczych.

- Kotły elektrodowe przejęły funkcje równoważenia energii elektrycznej w krajowym systemie elektroenergetycznym – mówiła Elżbieta Kowalewska. - Przeszło to nasze najśmielsze oczekiwania; sezon 2022/23 to zdecydowane przyspieszenie tego procesu. Polskie Sieci Elektroenergetyczne mają w systemie zarówno energetykę konwencjonalna ale też źródła odnawialne. Ich udział w produkcji energii elektrycznej był jeszcze w 2020 roku na poziomie 10 proc. W ciągu 2 lat wzrósł o 15 proc., tyle było 20 marca. Jednak im więcej świeci, im więcej wieje te udziały rosną. To może być pokrycie nawet 50 proc. Wtedy operator systemu wydaje decyzję: macie obniżyć moc ze źródeł konwencjonalnych – wyjaśniała.

Jest to jednak kłopotliwe dla elektrociepłowni, która, w uproszczeniu, wytwarza ciepło i prąd w określonym stosunku. Właśnie wtedy pojawia się nowe zastosowanie dla instalacji.

- Rolę przejmuje wtedy kocioł elektrodowy. Zużywa on nadwyżkę „zielonej” energii elektrycznej do produkcji ciepła – tłumaczyła dyrektor Kowalewska.

W ten sposób kotły pracowały tej zimy 130 godzin. Wyprodukowały niemal 8,5 tys. gigadżuli „zielonego ciepła”. Dzięki temu rozwiązaniu uniknięto spalenia 440 t węgla i ograniczono emisję dwutlenku węgla do atmosfery o ponad 920 t. Taki efekt redukcji osiąga w ciągu roku las wraz z roślinnością, rosnący na powierzchni ponad 50 hektarów. W skali kraju plany PGE EC w związku z transformacją energetyczną są ambitne.

- Naszym celem jest odejście od węgla do 2030 roku i pełna dekarbonizacja do roku 2050 – mówił podczas prezentacji Jarosław Owsicki, dyrektor pionu produkcji PGE Energia Ciepła. - Obecnie firma ma 25 proc. udziału w rynku ciepła. Dziś w zasadzie nie ma oddziału, w którym nie prowadzilibyśmy inwestycji związanych z dekarbonizacją – zaznaczył.

Gdańsk docelowo ma być zeroemisyjny, dyrektor pionu produkcji wymienił tu biomasę jako źródło produkcji w elektrociepłowni i pompy ciepła na wodzie płynącej w martwej Wiśle. Kilka lat temu Gdańskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej podjęło decyzję o centralizacji źródeł ciepła, likwidując szereg mniejszych ciepłowni. PGE EC stopniowo staje się dominującym wytwórcą ciepła dla Gdańska.

Grzały nas nowe kotły zasilane prądem z wiatraków i fotowoltaiki

Gdańska elektrociepłownia tej zimy dogrzewała nas „zielonym ...

Polecjaka Google News - Dziennik Bałtycki
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki