Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gdańsk zostanie oddany w ręce kupców. Już w ten weekend startuje Jarmark św. Dominika. Jakie atrakcje przygotowano?

Ewelina Oleksy
Ewelina Oleksy
Jarmark Dominikański 2017
Jarmark Dominikański 2017 Karolina Misztal
Już po raz 758. Gdańsk będzie gospodarzem największej plenerowej imprezy handlowo-kulturalnej w Polsce i jednej z największych w Europie. Jarmark św. Dominika, bo o nim mowa rozpoczyna się w tę sobotę i potrwa aż do 19 sierpnia.

Wystawcy, rzemieślnicy, wytwórcy i rękodzielnicy - w tym roku z aż z dwunastu krajów przejmują od soboty władzę w Gdańsku. 28 lipca rozpoczyna się 758. Jarmark św. Dominika, którego program wypełniony jest po brzegi atrakcjami, więc impreza ściągnie do miasta prawdziwe tłumy.

Jarmark to oferta handlowa, a jeśli oferta handlowa, to warto go porównać do trzech rzeczy. Jarmark jest jak wielka spiżarnia, bardzo smaczna, pełna wiktuałów z całej Polski i z całego świata. Jest także jak cudowna manufaktura, w której znajdziemy przedmioty wytwarzane ręcznie, nierzadko w jednorazowych egzemplarzach .No i wreszcie Jarmark jest jak szafa Gdańska - bardzo stara, bardzo wiekowa i olbrzymia - bo pełna antyków, białych kruków, porcelanowych filiżanek, starych książek, fotografii.

- mówi Joanna Czauderna-Szreter z Międzynarodowych Targów Gdańskich, które organizują imprezę.

Karuzela Gdańska na Jarmarku Św. Dominika 2018

Jarmark dominikański 2018. Na Targu Rybnym stanie Karuzela G...

Ceremonia otwarcia Jarmarku odbędzie się w sobotę, 28 lipca o godz. 12 na przedprożach Dworu Artusa.

Nawiązuje ona do XV-wiecznych postaci „piszczków” miejskich i wieżowych, których obowiązkiem było ostrzeganie, witanie fanfarami dostojnych gości i ogłaszanie godzin zamknięcia bram miasta. Miejskim muzykiem był także nastawiacz wieżowego carillonu. Od momentu zatrudnienia przez Radę Miasta Gdańska piszczków i trębaczy, niezmiennie uroczystemu otwarciu i zamknięciu Jarmarku towarzyszyła muzyka.

Dziś powracamy do tej tradycji. Uroczyste otwarcie Jarmarku św. Dominika obwieści światu specjalnie napisany w oparciu o gdańskie muzykalia hejnał, odgrywany przez trębaczy i ratuszowy carillon. Trębaczy, aż szesnastu, wypatrywać należy w oknach i na dachu Dworu Artusa. A skoro Jarmark św. Dominika obchodzi w tym roku 758-lecie, to hejnał skomponowany został z 758 nut. Cały więc polega na tym, że każdego roku dopisywana jest kolejna nuta. I tak hejnał „starzeje się” razem z Jarmarkiem.

- mówią organizatorzy.

Jarmark dominikański 2018 w Gdańsku rozpocznie się 28 lipca i potrwa do 19 sierpnia. Na czas trwania imprezy przygotowano wiele znakomitych koncertów. Sprawdźcie listę koncertów Jarmarku św. Dominika 2018.

Jarmark dominikański 2018. Koncerty na Jarmarku św. Dominika...

By obyczajom stało się zadość, zgromadzonych gdańszczan i gości z całego świata witać i zabawiać będzie korowód barwnych postaci, pośród których prym wieść będą Hermes (patron kupców) i karmazynowy kogut (symbol jarmarku). W tak historycznej oprawie prezydent Paweł Adamowicz, jak co roku, przekaże kupcom klucz do bram miasta. Także w sobotę, na Targu Rybnym, wielkie otwarcie Karuzeli Gdańskiej.

Od godz.10 pierwszych 100 pasażerów zakręci się na niej za darmo. Od godziny 16 w Strefie Relaksu przed Karuzelą rozpocznie się zaczarowane widowisko dla dużych i małych.

Do godziny 20.00 wszyscy goście Karuzeli mogą liczyć na zabawy, animacje i konkursy, w których do wygrania będzie m.in. koń na biegunach. O godzinie 17.30, 18.30 i 19.30 na Karuzeli odbędą się spektakularne pokazy tańca w baśniowym klimacie.

Jarmark dominikański 2018. Co będzie działo się na Jarmarku św. Dominika 28.07-19.08? [program]

Nie zabraknie muzyki. Na gości czekać będzie w sumie 29 koncertów różnych wykonawców. W sobotę na scenie ustawionej na Targu Węglowym, o godz. 21.30 zagra Natalia Nykiel. Wcześniej, o godz. 20 Mery Spolsky. Po koncertach zaplanowano pokaz laserowy. Zrezygnowano z fajerwerków ze względu na dobro zwierząt.

Z kolei w niedzielę, 29 lipca warto zajrzeć na Święto Chleba w godz. 10-18 na Długim Targu. Święto Chleba rozpocznie się uroczystą mszą św. w Konkatedralnej Bazylice Wniebowzięcia NMP w Gdańsku. Na Długim Targu już od godz. 10 będzie można korzystać z wielu przygotowanych z tej okazji atrakcji. Nie zabraknie prezentacji wyrobów piekarniczych i cukierniczych, degustacji pieczywa i ciast, będzie można skorzystać z porady ekspertów, technologów żywności, mistrzów piekarskich oraz konsultacji dietetyków. Już po raz piąty odbędzie się konkurs dla piekarzy-amatorów na „Najlepszy chleb domowego wypieku”, w którym wygrać można będzie atrakcyjne nagrody.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki