Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gdańsk: Zobacz makietę bazyliki Mariackiej (ZDJĘCIA)

Agata Cymanowska
W poniedziałek odbyła się prezentacja makiety Bazyliki Mariackiej w skali 1:100, przygotowanej przez trójmiejski oddział klubu Rotary. Na ten cel rotarianie zbierali środki w ramach akcji "Pomóżmy zobaczyć świat rękoma". Chcą, aby kopia świątyni została odlana z brązu i została umieszczona przed bazyliką.

Osoby niewidome i ociemniałe być może jeszcze przed wakacjami poznają - i to z licznymi detalami - największy ceglany kościół na świecie. Wszystko za sprawą makiety, która powstaje z inicjatywy Klubu Rotary Gdańsk - Sopot - Gdynia.

- Wprowadziliśmy już audioguide'y. To kolejny krok i już nie tylko słuchem, ale i dotykiem będzie można poznawać zabytki bazyliki - cieszy się ks. infułat Stanisław Bogdanowicz, proboszcz bazyliki Mariackiej.
Nad makietą... makiety bazyliki w skali 1 do 100 od listopada pracuje czworo studentów trzeciego roku architektury Politechniki Gdańskiej - nożyk, pilniczek do paznokci, tektura... 160 godzin żmudnej pracy.

- Wydaje się, że ściany kościoła są proste. W rzeczywistości nic tu nie jest proste, a zależy nam, aby makieta oddawała jak najwięcej szczegółów - mówi Tomasz Rola, jeden ze studentów.

Dr hab. inż. arch. Jakub Szczepański z Wydziału Architektury PG przyznaje, że stworzenie bazyliki z tektury to niełatwe zadanie, bo co chwilę powstają nowe pytania. Jak zrobić dachówki - czy trzeba wycinać kilkadziesiąt tysięcy w tekturze, czy może jest mniej żmudny sposób? Jak zrobić podziały okien tak, by nie wycinać każdej szybki osobno?

- Pojawiają się dziesiątki problemów, takich, a to innych kątów, płaszczyzn, których sobie nie wyobrażaliśmy. Dopiero po konsultacjach z rzeźbiarzem okazało się, że będziemy musieli modyfikować niektóre kształty - mówi Szczepański. - Pojawiają się też prozaiczne problemy, np. wieżyczki kościoła są bardzo spiczaste i przez to niebezpieczne. To na pewno wpłynie też na lokalizację makiety.
Pod uwagę brane są dwa miejsca - wnętrze kościoła lub teren przy wejściu do niego.

Janusz Tarnacki, miejski konserwator zabytków w Gdańsku, podkreśla, że podejmując taką decyzję trzeba brać pod uwagę zapobieżenie ewentualnej dewastacji. - Gdyby makieta stanęła na zewnątrz bazyliki wymagany byłby dodatkowy monitoring, który zwiększyłby koszty, ale wszystko jest do pokonania - zapewnia.

- Zwracamy się więc do Czytelników z pytaniem, gdzie najlepiej postawić tę makietę - dodaje Tomasz Balcerowski, prezydent Klubu Rotary Gdańsk - Sopot - Gdynia.

Jak zapowiada Stanisław Wysocki, artysta rzeźbiarz z Wrocławia, który wykona odlew, makieta zostanie wykonana z brązu w bardzo skomplikowanej, pracochłonnej metodzie.
W planach są już kolejne makiety, m.in. Żurawia i Katowni.

WSZYSTKO na temat bazyliki Mariackiej w Gdańsku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki