Gdańsk. Zniknie dawny lazaret przy ul. Toruńskiej

  Gdańsk. Zniknie dawny lazaret przy ul. Toruńskiej

  Marek Adamkowicz

  Dziennik Bałtycki

  Dziennik Bałtycki

  Gdańsk. Zniknie dawny lazaret przy ul. Toruńskiej

  ©Marek Adamkowicz

  Decyzja o tym, że zniknie lazaret z ulicy Toruńskiej, już zapadła. Potwierdzają to tabliczki "budynek do rozbiórki", ale też biuro prasowe Urzędu Miejskiego.
  Gdańsk. Zniknie dawny lazaret przy ul. Toruńskiej

  ©Marek Adamkowicz

  Teren przy Toruńskiej znajduje się wprawdzie na obszarze wpisanym do rejestru zabytków, uznanym również za pomnik historii, jednak same obiekty stanowiące "przedmiot rozbiórki" nie były wpisane do rejestru zabytków, jak również nie znajdują się w Gminnej Ewidencji Zabytków. Miejscowy plan zagospodarowania terenu Wyspa Spichrzów Południe i Stare Przedmieście przewiduje rozbiórkę większości obiektów na terenie dawnego dworca kolejowego - informują służby magistratu i dodają, że pomorski wojewódzki konserwator zabytków udzielił zgody na rozbiórkę na tym terenie trzech budynków oraz nawierzchni.

  Część infrastruktury kolejowej przestała istnieć już wcześniej.
  Zlikwidowano m.in. tory, rampy i magazyny. Śladem po wyburzeniach są zalegające na placu hałdy gruzu. Zapowiedź rozbiórki poruszyła niektórych miłośników historii Gdańska, którzy zastanawiają się, dlaczego budynku dawnego lazaretu nie można było wkomponować w przyszłą zabudowę.

  - Czy deweloperzy potrafią tylko burzyć? - zastanawia się Dariusz Słowikowski ze Stowarzyszenia Opowiadacze Historii Dolnego Miasta w Gdańsku. - To jakaś przypadłość Gdańska, że władze miasta i inwestorzy nie potrafią wykorzystać historycznych obiektów do nowych celów. Zamiast zaadaptować je do aktualnych potrzeb, niszczy się je bezpowrotnie. Niestety, pod tym względem daleko nam do rozwiązań zachodnich.

  - W Gdańsku prowadzonych jest wiele inwestycji, mających na celu rewitalizację dalece zaniedbanych dzielnic - wskazuje tymczasem Krzysztof Król z Media Support Group, reprezentującej właściciela terenu, czyli firmę Invest Komfort. - Prace rewitalizacyjne realizowane są przez miasto Gdańsk, ale i przez prywatne przedsiębiorstwa, często również przez deweloperów. Dzięki inwestycjom miasto ma szansę się rozwijać, a ostatnim przykładem jest rewitalizacja Dolnego Miasta, położonego w pobliżu ulicy Toruńskiej. Rozwój i rewitalizacja nie mogłyby postępować bez świadomej polityki wobec obiektów znajdujących się na terenach obejmowanych planami zagospodarowania przestrzennego. Miasto, wspólnie z wojewódzkim konserwatorem zabytków, opierając się na wnikliwych analizach, również historycznych, określa przeznaczenie każdego budynku znajdującego się na terenach objętych ochroną konserwatorską. Żaden z wymienionych podmiotów nie określił wspomnianego budynku jako obiektu o szczególnym znaczeniu historycznym. Co więcej, plany zagospodarowania przestrzennego określiły go jako przeznaczony do rozbiórki, właśnie ze względu na brak walorów estetycznych oraz znaczenia dla dziedzictwa miasta.

  Termin rozpoczęcia rozbiórki dawnego lazaretu na razie nie jest znany.


  Treści, za które warto zapłacić!
  REPORTAŻE, WYWIADY, CIEKAWOSTKI


  Zobacz nasze Magazyny: REJSY, HISTORIA, NA WEEKEND

  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (8)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Obywatel Włapko

  Predator (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  Oto satyryczna rzeźba Obywatela Włapko która kursowała po ulicach Szczecinka...rozwiń całość

  Oto satyryczna rzeźba Obywatela Włapko która kursowała po ulicach Szczecinka

  https://www.google.pl/search?q=w%C5%82apko&espv=2&biw=1280&bih=923&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0CAcQ_AUoAmoVChMI5eju2PKbyAIVwXxyCh3XuQ3e#imgrc=fYlSx2stwP6FnM%3Azwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Po co jest konserwator w tym mieście?

  Andrzej (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 9

  Zastanawiam się jaka jest funkcja konserwatora zabytków w Gdańsku? Wszędzie klinkier, styropian i imitacje szprosów w oknach na Głównym mieście. Czy ten człowiek w ogóle dba o zabytki?


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  aaaa

  Pani konserwator bieże duże łapówy (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  Wcześniej był konserwatorem mężczyzna, od kiedy jest kobieta liczy się tylko wygląd a nie wartość historyczna

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  panie Słowikowski

  podpowiadam (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 14

  a ktoś panu lub pańskiemu stowarzyszeniu zakupić  ów lazaret i zastosować owe rozwiązania zachodnie?
  Będziesz miał pan miejsce do opowiadania legend.


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Podpowiadacz- a sie nie ujawni- choć pisze do p. Slowikowskiego po nazwisku

  Dolnomieszczanka (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  No, to może warto się spotkać, żeby omówić szczegóły zakupu, Panie jak mu tam ? Nawzisko: Podpowiadam-imię: gość*** ? Bez sensu.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Zlodziej prezydentem

  Krol KiK (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 14 / 2

  "Obywatel Wlapko" to nie tylko magistracki ni to konserwator zabytkow, ni to architekt z zachodniopomorskiego Neustettina czyli Szczecinka. Obwozony po miescie na samochodowej przyczepce a...rozwiń całość

  "Obywatel Wlapko" to nie tylko magistracki ni to konserwator zabytkow, ni to architekt z zachodniopomorskiego Neustettina czyli Szczecinka. Obwozony po miescie na samochodowej przyczepce a uwieczniony przez dobrego rzezbiarza, ktory mial kolege, a temu "Obywatel Wlapko" wyznaczyl zbyt wielka lapowke-- "nie wedlug urzedniczej rangi" wedle Gogola. Rzezbiarz dostal na progu wlasnego domu fange w nos od obrazonego lapowkarza. Pisze to ku pamieci "Obywatela Wlapko" Pawla Adamowicza, ktory tez ktadnie nie wedlug rangi i za wyburzenie Lazaretu uzyska od wdziecznych diweloperow osme mieszkanko do kolekcji.zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Obywatel Włapko

  Karolina (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2

  Obywatel Włapko to typ urzędnika szkodnika.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  troll kik

  analityczka (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5

  pisowski się odezwał

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo