Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gdańsk. Znamy kuratorów festiwalu Narracje w 2023 r. na Oruni. To Katarzyna Słoboda i Jakub Gawkowski

OPRAC.:
Jakub Cyrzan
Jakub Cyrzan
Katarzyna Słoboda i Jakub Gawkowski zostali wybrani do przygotowania programu festiwalu Narracje w 2023 r. Ich koncepcja "Czułe punkty" ucieszyła się największą aprobatą ze strony komisji. Impreza odbędzie się 17 i 18 listopada 2023 r. w gdańskiej dzielnicy Orunia. Tymczasem już 18 i 19 listopada 2022 r. Narracje zagoszczą na gdańskiej Przeróbce. Jak co roku, organizatorami wydarzenia są Instytut Kultury Miejskiej w Gdańsku oraz Gdańska Galeria Miejska.

Festiwal Narracje w Gdańsku w 2023 r. "Czułe punkty Oruni"

Kuratorów NARRACJI 2023 na Oruni wyłoniła komisja w składzie: Dorota Jarecka (krytyczka sztuki, kuratorka, prowadzi Galerię Studio w Warszawie), Anna Królikiewicz (artystka), Waldemar Tatarczuk (kurator), Aleksandra Szymańska (dyrektorka Instytutu Kultury Miejskiej – organizatora festiwalu), Piotr Stasiowski (dyrektor Gdańskiej Galerii Miejskiej – współorganizatora festiwalu).

Ostatecznie, do przygotowania programu festiwalu wybrano duet kuratorski w składzie Katarzyna Słoboda i Jakub Gawkowski.

– Najmocniej przekonała mnie koncepcja „Czułe punkty”, uważam ją za intrygującą, świeżą i otwartą na szereg nowych wątków, przywracającą więcej elementów projekcji i światła, jak ten festiwal ma w tradycji. Jednocześnie otwartą na posthumanistyczne, queerowe idee: mój głos oddałam, aby dać temu wszystkiemu szansę zadziałać na terenie Oruni - mówi wchodząca w skład jury Anna Królikiewicz.

"Czułe punkty" dotykają problematyki środowiskowej, a także poruszają dyskusję nad różnicami narodowościowymi, klasowymi, a także płcią kulturową.

Czułe punkty to miejsca wymagające uwagi. Takie, które ujawniają swoją energię, relacje i wielowarstwowe historie po poświęceniu im czasu i bliskiemu przyjrzeniu się. Proponowana koncepcja kuratorska festiwalu NARRACJE zakłada odnalezienie istniejących i stworzenie nowych czułych punktów na mapie dzielnicy Orunia. (…) Zarówno miejsca prezentacji prac artystycznych, jak i doświadczana trasa pomiędzy nimi są kluczowe dla koncepcji festiwalu. Taka formuła wydarzenia pozwoli budować nowe formy porozumienia, relacji i zaangażowania z publicznością, wykraczające poza aktywnych twórców i pasywnych widzów. Instalacje, prace multimedialne i interaktywne, a także odbywające się przez cały czas trwania festiwalu działania performatywne i efemeryczne, posłużą do budowania kolektywnego doświadczenia i uważnego przyglądania się Oruni – jej historii, architekturze, tkance społecznej i przyrodniczej. - czytamy w koncepcji Katarzyny Słobody i Jakuba Gawkowskiego.

14. edycja festiwalu Narracje "Instalacje i interwencje w przestrzeni publicznej" odbędzie się w dniach 17-18 listopada 2023 r.

Zobacz też ja festiwal wyglądał w latach ubiegłych: 12. Narracje zaprosiły nas do przyszłości, a jej kolejne artystyczne odsłony mogliśmy oglądać na ulicach Dolnego Wrzeszcza (ZDJĘCIA)

Kuratorzy festiwalu Narracje 2023 r. Kim są?

Katarzyna Słoboda jest kuratorką, badaczką i doktorką nauk humanistycznych. Pracuje w Dziale Sztuki Nowoczesnej w Muzeum Sztuki w Łodzi, gdzie kuratorowała takie wystawy, jak m.in. Zwichnięty czas (2022), Prototypy 4: Agata Siniarska, Osuwisko (2020), Przyjdźcie, pokażemy Wam, co robimy. O improwizacji tańca (z Sonią Nieśpiałowską-Owczarek, 2013) czy Układy odniesienia. Choreografia w muzeum (z Mateuszem Szymanówką, 2016) i inne. Jest redaktorką i autorką publikacji na temat tańca, choreografii, sztuki awangardowej i współczesnej. Laureatka stypendium badawczego Grażyny Kulczyk z zakresu współczesnej choreografii oraz stypendium Młoda Polska 2018. Członkini inicjatywy Przestrzeń Wspólna.

Jakub Gawkowski to kurator i historyk sztuki związany z Muzeum Sztuki w Łodzi. Absolwent Uniwersytetu Środkowoeuropejskiego w Budapeszcie. Kurator i współkurator wystaw Atlas Nowoczesności. Ćwiczenia (Muzeum Sztuki, 2021), Ziemia znów jest płaska (Muzeum Sztuki, 2021), Agnieszka Kurant. Erroryzm (Muzeum Sztuki, 2021), Die Sonne nie Świeci tak jak słońce (Trafostacja Sztuki, 2020), Diana Lelonek. Buona Fortuna (Fondazione Pastificio Cerere, 2020), Najpiękniejsza Katastrofa (CSW Kronika, 2018). Stypendysta programu DAAD theMuseumsLab 2022.

Gdańsk. 13. edycja festiwalu Narracje 2022 na Przeróbce

Tymczasem tegoroczna, 13. edycja festiwalu Narracje odbędzie się już 18 i 19 sierpnia na gdańskiej Przeróbce. W drodze konkursu wybrano kuratorki wydarzenia: Emilię Orzechowską, związaną m.in. z Teatrem Miniatura, i Bognę Świątkowską, prezes Fundacji Bęc Zmiana. „Byliśmy, jesteśmy, będziemy” - to tytuł pracy kuratorskiego duetu. Nawiązuje on do napisu widniejącego na jednym z dwóch pomników, jakie znajdują się na gdańskiej Przeróbce. Oba mają formę głazów narzutowych i upamiętniają wydarzenia ważne dla historii dzielnicy.

Źródło: IKM

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki