Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gdańsk. Złożyli obywatelski projekt uchwały ws. dofinansowania in vitro [ZDJĘCIA]

Ewelina Oleksy
Ewelina Oleksy
Członkowie partii Nowoczesna z Gdańska złożyli dziś w Radzie Miasta projekt uchwały obywatelskiej ws. dofinansowania przez samorząd leczenia niepłodności metodą in vitro.

To trzecia uchwała obywatelska w historii Gdańska. Pod swoim projektem, zawierającym gotowy program polityki zdrowotnej „Leczenie niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego – in vitro członkowie Nowoczesnej zebrali ponad 2, 5 tysiąca podpisów w niecałe dwa miesiące.

Program rozpisany jest na lata 2017-2019. Przewidujemy w nim finansowanie in vitro dla ok. 300 par rocznie. Zakładany przez nas roczny koszt projektu to ok. 1, 5 mln zł plus 25 tys. zł na promocję. Całościowo proponujemy, żeby miasto wsparło ten program z budżetu w ciągu trzech lat kwotą 4, 5 mln zł na dofinansowanie in vitro dla gdańszczan i gdańszczanek oraz 75 tys. zł na promocję tego programu. Jednorazowo, na parę przewidujemy dofinansowanie w kwocie 5 tys. zł- informuje Paweł Kasprzyk z gdańskiej Nowoczesnej.

Członkowie partii podkreślali, że opracowując założenia gdańskiego projektu bazowali na programie funkcjonującym już w Częstochowie.

W październiku prezydent Paweł Adamowicz zadeklarował, że in vitro jeszcze w tym roku będzie dofinansowywane przez miasto i powołał zespół złożony z ekspertów i radnych PO, który ma wypracować założenia programu. Ale jak wskazywała w środę posłanka Ewa Lieder nadal brak konkretów w tej sprawie.
- Mamy poczucie, że Rada Miasta zwleka z decyzją o dofinansowaniu in vitro. Dlatego składamy konkretny, gotowy projekt, wdrażany w Bydgoszczy i Grudziądzu. Pracowanie nad nowym jest wyważaniem otwartych drzwi- powiedziała Lieder – Apelujemy, by szybko to przyjąć. Obawiamy się, że minister zdrowia może w pewnym momencie zablokować realizowanie przez samorządy takich programów.

Gdańsk dofinansuje zabiegi in vitro

Nie wiadomo kiedy projekt Nowoczesnej trafi na sesję i czy w ogóle trafi. Przewodniczący Rady Miasta ma teraz 2 tygodnie, żeby uchwałę obywatelską skierować do prezydenta.W magistracie dokonana zostanie następnie weryfikacja listy podpisów pod kątem zgodności z rejestrem wyborców, przeprowadzona zostanie też analiza prawna projektu uchwały. Zaopiniować musi go także skarbnik miasta. Prezydent ma 45 dni od daty otrzymania dokumentu na przedstawienie swojego stanowiska wraz z uzasadnieniem.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki