Gdańsk: Zdejmą hełm z ratuszowej wieży

  Gdańsk: Zdejmą hełm z ratuszowej wieży

  Jacek Sieński

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Pozłacana figura Zygmunta II Augusta od trzech lat czeka ma powrót na wieżę Ratusza Głównego Miasta w Gdańsku. Nastąpi to 23 września, z okazji 450-lecia jej osadzenia na szczycie hełmu wieńczącego ratuszową wieżę. Najpierw jednak, jeszcze w tym tygodniu, zdemontowana zostanie górna latarnia renesansowego hełmu wieży, wraz z kopułą. Umożliwi to jej gruntowną renowację.
  Ratusza Głównego Miasta w Gdańsku

  Ratusza Głównego Miasta w Gdańsku ©Fot. T. Bołt

  Restauracja całego hełmu, przeprowadzana przez ekipy gdańskiego oddziału Polskich Pracowni Konserwacji Zabytków SA, zakończy się 30 sierpnia. Będzie kosztować prawie milion złotych.

  Czytaj także: Gdańska mapa wstydu

  Ustawiono już rusztowania wokół hełmu i dokonano ich odbioru technicznego. Jak informuje Maciej Szczepkowski z Muzeum Historycznego Miasta Gdańska, wysoka na 15 m stalowa konstrukcja górnej latarni hełmu z miedzianym poszyciem zostanie w całości zdemontowana. Ponieważ połączenia śrubowe są skorodowane, najpewniej będzie trzeba odciąć ją od konstrukcji dolnej latarni palnikami.
  Potem, za pomocą wielkiego żurawia samojezdnego, latarnia zostanie uniesiona i opuszczona na nawierzchnię Długiego Targu. W zależności od stwierdzonego przez specjalistów jej stanu technicznego, konstrukcja zostanie poddana renowacji albo całkowicie wymieniona, łącznie z miedzianym poszyciem, gdy okaże się, że zbytnio naruszyła ją korozja. Takie postępowanie jest dopuszczalne, bo konstrukcja pochodzi z początków lat 50. i nie jest oryginalnym obiektem zabytkowym.

  Szczepkowski zaznacza, że ostateczną decyzję dotyczącą zakresu restauracji latarni górnej podejmie komisja konserwatorska. Prace rekonstrukcyjne przewidują również odtworzenie złoconych zdobień na poszyciu kopuły latarni, mających postać liści wyciętych z miedzianej i pozłoconej blachy. Zdobień tych nie uwzględniono, gdy odbudowywano ratusz.

  Na iglicy latarni zamontowane zostanie specjalne łożysko. Umożliwi ono obrotowe osadzenie figury króla. Renowacja hełmu obejmie również dolną latarnię, w której zawieszone są dzwony ratuszowego carillonu oraz cztery wieżyczki narożne z ich zadaszeniem i chorągiewkami. Prace te prowadzone będą na wieży, bez demontowania dolnych elementów hełmu.  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  górna latarnia i hełm

  a. (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 18 / 18

  OSTROŻNIE, PROSZĘ !!!!!

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo