Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gdańsk. Zbiórka na agregat prądotwórczy dla Hospicjum Dutkiewicza. "Koszty prądu wzrosły o 108%, woda o 40%, wyżywienie 60%"

Krzysztof Dunaj
Krzysztof Dunaj
- W naszym hospicjum koszty prądu wzrosły o 108%, woda o 40%, wyżywienie 60%, pralnia 20%, a gaz 70%. Do tego dochodzi droższe paliwo, które ma wpływ na budżet dwóch naszych hospicjów domowych - mówi Paweł Ryta, kierownik biura prasowego Fundacji Hospicyjnej. Ze względu na rosnące koszty m.in. prądu oraz niepewną sytuację z jego dostawami Fundacja Hospicyjna zbiera na agregat prądotwórczy dla Hospicjum im. ks. E. Dutkiewicza. Ile kosztuje agregat? Jak wygląda sytuacja finansowa Fundacji Hospicyjnej?

Jednym z głównych celów zbiórki "Rozpalmy światło dla Hospicjum" jest uzbieranie pieniędzy na agregat prądotwórczy, który kosztuje około 150 tys. zł.

Zbiórka na agregat dla Hospicjum Dutkiewicza

- W dzisiejszych niepewnych czasach musimy zabezpieczyć prąd naszym podopiecznym. Im nie może zabraknąć energii w materacu przeciwodleżynowym, w koncentratorze tlenu, czy choćby telewizorze, który jest czasem bardzo ważnym bodźcem zewnętrznym - zaznacza Paweł Ryta, kierownik biura prasowego Fundacji Hospicyjnej.

Od 29 października do 1 listopada br. wolontariusze Fundacji Hospicyjnej będą kwestować na największych gdańskich nekropoliach – na Cmentarzu Łostowickim, na Srebrzysku, w Oliwie, Nowym Porcie oraz na Cmentarzu Garnizonowym. Zbiórkę można wesprzeć również za pomocą wirtualnej zbiórki.

ZOBACZ TAKŻE: Wszystkich Świętych i Zaduszki na Pomorzu. Zapal #ŚwiatełkoDlaHospicjum i wspomóż Puckie Hospicjum. Sypniesz groszem, dostaniesz znicz

- W tych dniach do naszych wolontariuszy dołączą znane osoby publiczne od lat wspierające Hospicjum Dutkiewicza. Będą to ludzie świata sportu, kultury, mediów, a także działacze społeczni i samorządowi - dodaje Paweł Ryta.

Jak Fundacja Hospicyjna radzi sobie podczas podwyżek cen i inflacji?

Paweł Ryta podkreśla, że jest to trudny okres dla nich.

- Podwyżki cen dotykają każdego z nas, jednak w hospicjum są bardzo uciążliwe, gdyż dotykają organizację, która dba o komfort odchodzenia najczęściej bardzo bezbronnych osób - mówi Paweł Ryta. - W naszym hospicjum koszty prądu wzrosły o 108%, woda o 40%, wyżywienie 60%, pralnia 20%, a gaz 70%. Do tego dochodzi droższe paliwo, które ma wpływ na budżet dwóch naszych hospicjów domowych.

Fundacja nie może liczyć na zwiększenie kontraktu z NFZ.

- Aby utrzymać nasze hospicjum, co miesiąc musimy samemu uzbierać 30-35 procent całego miesięcznego budżetu, a nie jesteśmy firmą fundraisingową - zaznacza Ryta. - Naszym głównym zadaniem jest dbanie o psychologiczną i fizyczną formę naszych podopiecznych dzieci i dorosłych. To straszne dla nas pracowników, gdyż otwieramy nowe zbiórki, chodzimy i prosimy. Hospicjum nie jest i nigdy nie będzie miejscem, które zarabia pieniądze, bo nie można zarabiać na ludzkim nieszczęściu. Dlatego chodzimy, prosimy, wielokrotnie odbijając się od ściany, słysząc: "My teraz też mamy trudno. Przepraszamy".

Hospicjum Dutkiewicza - czym się zajmuje?

Hospicjum Dutkiewicza w Gdańsku, prowadzone przez Fundację Hospicyjną, otacza opieką nieuleczalnie chore dzieci i dorosłych u kresu życia. Świadczona przez hospicjum pomoc medyczna, psychologiczna, socjalna i duchowa pozwala Podopiecznym w sposób godny przeżywać każdy dzień.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki