18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gdańsk: Zaczyna się semestr na Akademii 30+

Irena Łaszyn
Tomasz Bołt
Ci, którzy do Akademii 30+ trafili, mówią, że nieważne kim człowiek jest i co skończył, studia czy zawodówkę, liczy się tylko nauka

Ale faktem jest, że tych wykształconych bywa tu więcej. Stanowią 90 procent. Pomimo że są bardzo zapracowani, dorabiają w kilku różnych miejscach, zdobywają kolejne kwalifikacje, mają rodziny i przeważnie są kobietami. Panie wśród słuchaczy dominują, jest ich 70-80 procent i przychodzą tu nie dla dyplomów i zaświadczeń, ale z bezinteresownej potrzeby zdobywania wiedzy.

Niektóre docierają z odległych miejscowości. A ostatnio zadzwonił nawet potencjalny słuchacz z Krakowa. Zapisało się już 900 osób - informuje Paweł Mazur, koordynator Akademii 30+ w Trójmieście, a istniejemy dopiero od dwóch lat. Akademia 30+ powstała w październiku 2007 roku z inicjatywy Fundacji dla Uniwersytetu Jagiellońskiego i Gdańskiej Fundacji Rozwoju im. Adama Mysiora, działa w trzech miastach: Gdańsku, Krakowie i Częstochowie.

Wykłady w Akademii 30+ mieli m.in. prof. Edmund Wnuk-Lipiński, prof. Cezary Wodziński, prof. Maria Poprzęcka, prof. Bogdan Wojciszke, prof. Maciej Żylicz. W semestrze zimowym, który rozpoczyna się w piątek, 16 października, pojawią się kolejne znane osoby: religioznawca prof. Zbigniew Mikołejko, filolog, teolog i publicysta prof. Tadeusz Bartoś, historyk doc. Stanisław Żerko, dyrektor Instytutu Historii Sztuki UG prof. Małgorzata Omilanowska, pierwszy perkusista Polskiej Filharmonii Kameralnej prof. Piotr Sutt. Będą warsztaty teatralne (poprowadzi je Marzena Nieczuja-Urbańska, aktorka teatru Wybrzeże) i psychologiczne.

Szykuje się wspólna wyprawa na "Poskromienie złośnicy", połączona z dyskusją, którą poprowadzi dr hab. Wojciech Owczarski, teatrolog, krytyk literacki i literaturoznawca z Uniwersytetu Gdańskiego. W planach jest też kilka innych atrakcji. I jeszcze informacja, która może zainteresować ambitne młode mamy: Prawdopodobnie uda się zorganizować opiekę nad dziećmi w wieku przedszkolnym w Centrum Zabaw Twórczych Edward. Tak, by wszystkie zainteresowane panie mogły uczestniczyć w zajęciach i nie martwić się o swoje pociechy.

Do Akademii 30+ uczęszczają też ludzie z głębi Polski

Rozmowa z Pawłem Mazurem, koordynatorem Akademii 30+ w Trójmieście

Akademia 30+ jest uczelnią?
W sensie formalnym nie jest. Słuchacze nie muszą zdawać egzaminów, zaliczać ćwiczeń i uczestniczyć we wszystkich zaplanowanych zajęciach.To raczej propozycja dla osób, które formalną edukację mają już za sobą, ale nadal chcą się rozwijać intelektualnie.

Taki Uniwersytet Trzeciego Wieku?
Raczej Drugiego Wieku, bo wśród słuchaczy przeważają 30-latkowie. Są też osoby zdecydowanie starsze i młodsze. Tak naprawdę wiek nie ma znaczenia, traktujemy go symbolicznie. Ważne, by wszyscy byli pełnoletni.
Trzydziestolatkowie gonią za karierą, pieniędzmi, kolejnym papierkiem, który można wymienić w CV. Poza tym - zakładają rodzinę, wychowują dzieci. Mają czas na takie fanaberie?
Początkowo podchodziliśmy do sprawy ostrożnie. Szacowaliśmy, że na wykładach pojawi się 30-40 osób. A frekwencja przeszła najśmielsze oczekiwania. Na ten inauguracyjny, który wygłosił prof. Edmund Wnuk-Lipiński, przyszło ok. 300 osób. Podobnie było na wykładach Magdaleny Środy i Zbigniewa Lwa-Starowicza.

To bardzo znane nazwiska. Mniej sławne osoby też przyciągają takie tłumy?

Przynajmniej 150-170 osób. Niektóre z nich nie opuściły ani jednego wykładu, a było ich już ponad 60. Dziś zaczyna się kolejny semestr, a wykład inauguracyjny pt. "Neurobiologia moralności" wygłosi prof. Jerzy Vetulani z Instytutu Farmakologii PAN w Krakowie.

Zapisy tylko w piątek?
Zapisywać się można przez cały rok. Wpisowe - 25 złotych, koszt jednego wykładu - około 20 złotych. Zajęcia odbywać się będą na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Gdańskiego, przy ulicy Wita Stwosza 55, w dni powszednie o godzinie 18.30.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki