Gdańsk: Żabianka wybrała radę osiedla

Kamila Grzenkowska
Mieszkańcy Żabianki wybrali radę dzielnicy
Mieszkańcy Żabianki wybrali radę dzielnicy G. Mehring
1809 osób oddało swój głos w niedzielnych wyborach do Rady Osiedla Żabianka. Dla jednych to "aż" 11 procent wszystkich uprawnionych do głosowania w tym okręgu, dla innych to "tylko" 11 proc.

- Biorąc pod uwagę problemy, jakie mieli społecznicy z powołaniem takiej rady w innych dzielnicach, to uważam, że Żabianka wypadła naprawdę świetnie - cieszy się Witold Lipski, który otrzymał najwięcej głosów. - Wynik frekwencji to na pewno zasługa aktywności kandydatów, ale również licznych publikacji w "Polsce Dzienniku Bałtyckim". Wiele osób właśnie dzięki gazecie dowiedziało się o wyborach i wzięło w nich udział.

Teraz nowo wybrana rada musi się uprawomocnić. W najbliższych dniach przewodniczący Rady Miasta Gdańska bądź wyznaczony przez niego radny z tego okręgu zwoła pierwsze obrady. Wtedy wybrany zostanie zarząd rady. To on będzie organem wykonawczym (rada osiedla jest z kolei organem uchwałodawczym).

- Jest ona bardzo potrzebna na Żabiance i mieszkańcy najwyraźniej to rozumieją. Teraz trzeba ustalić priorytety i... realizować cele - podkreśla Jerzy Bogucki, który także został wybrany do Rady Osiedla Żabianka.

W ostatnich miesiącach najbardziej poruszającą sprawą były, i nadal są, drogi dojazdowe do hali widowiskowo-sportowej. Radni obiecują przypilnować tę sprawę.

Niektórzy myślą o tym, aby zainstalować monitoring w niektórych częściach dzielnicy, inni chcą zająć się sprawą młodzieży, która wieczorami spędza czas na ławkach przy alkoholu. Są i tacy, którzy myślą o programach aktywizacyjnych dla osób starszych, których w tej dzielnicy jest bardzo dużo.

W ciągu miesiąca, po wypełnieniu wszystkich formalności, rada osiedla powinna już prawnie funkcjonować.

To 13 rada, jaka powstała w Gdańsku. Aby można było ją powołać, kandydaci musieli zebrać 10 procent podpisów mieszkańców, aby móc rozpisać wybory, a potem 10 procent musiało wziąć udział w wyborach.

Z 25 kandydatów wybrano 15

Rada Osiedla na Żabiance została powołana po raz pierwszy. Obecnie takie jednostki działają m.in. w Strzyży, Letnicy, Nowym Porcie i Osowej.

W Gdańsku rady osiedla otrzymują rocznie z budżetu miasta 3,50 zł na jednego mieszkańca. W związku z tym, że na Żabiance mieszka blisko 19 tys. osób, społecznicy będą otrzymywać ok. 66,5 tys. złotych rocznie. Pieniądze będą mogli przeznaczać na dowolne, niewielkie inwestycje w dzielnicy.

Kto został wybrany do Rady Osiedla Żabianka?
Witold Lipski (inż. budowlany)
Teresa Latos (ekonomistka)
Barbara Wrońska (lekarz stomatolog)
Ewa Kałęka (ekonomistka)
Jarosław Polański (muzyk)
Andrzej Kupidura (geodeta)
Anna Górzyńska (ekonomistka)
Jerzy Bogucki (intendent dyplomowany)
Edmund Bugajski (nauczyciel)
Jan Żebracki (inż. architekt)
Mirosław Laszuk
(inż. nawigator)
Zofia Strojna (technik technolog)
Stanisław Zaborowski (inżynier)
Jerzy Żurow (inż. mechanik)
Jan Stefańczyk (ekonomista).

Rada osiedla to organ uchwałodawczy. Społecznicy zajmują się m.in. sprawami bezpieczeństwa na terenie osiedla (mogą np. skuteczniej interweniować w Straży Miejskiej, z prośbą o częstsze patrole w danej okolicy). Dbają też o utrzymanie czystości i rozwój osiedla (np. poprzez zorganizowanie osiedlowego miejsca spotkań kulturalnych dla mieszkańców, czy warsztatów - artystycznych bądź technicznych. Rada podejmuje uchwały, składa wnioski i opiniuje uchwały Rady Miasta, dotyczące danej dzielnicy.

Rekordowa cena za zaginiony obraz Matejki.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie