Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gdańsk. Wysoka frekwencja w trakcie Europejskiej Nocy Muzeów. Pod gdańskimi instytucjami kultury gromadziły się spore kolejki 14.05.2022

Kamil Kusier
Kamil Kusier
Gdańsk. Wysoka frekwencja w trakcie Europejskiej Nocy Muzeów. Pod gdańskimi instytucjami kultury gromadziły się spore kolejki
Gdańsk. Wysoka frekwencja w trakcie Europejskiej Nocy Muzeów. Pod gdańskimi instytucjami kultury gromadziły się spore kolejki Kamil Kusier | Dziennik Bałtycki
W Gdańsku, w trakcie Nocy Muzeów 2022 można było poczuć się jak za dawnych latach. Długie kolejki, spore zainteresowanie wystawą, w sobotnią noc, 14 maja 2022 roku każdy mógł odnaleźć coś dla siebie. Najdłuższe kolejki czekały jak co roku, przy Muzeum II Wojny Światowej, które już o 19:00 było wypełnione po brzegi. Choć przed gmachem muzeum gromadziła się spora grupa osób, to również i na zewnątrz na wszystkich chętnych czekała oferta edukacyjna przygotowana przez muzeum we współpracy ze służbami mundurowymi.

- W trakcie Nocy Muzeów można było dostrzec, że występuje potrzeba aktywności naszych sąsiadów, a zarazem gości Trójmiasta - mówił w rozmowie z "Dziennikiem Bałtyckim" prof. Grzegorz Berendt, dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. - Już o godzinie 19.00 mieliśmy pełną dopuszczalną obsadę dla gości na wystawie głównej. Goście naszego muzeum byli zainteresowani także korzystaniem z zadań w mniejszych grupach, czy to na poziomie +1, gdzie odbywały się warsztaty archeologiczne, czy na poziomie -1, gdzie informowaliśmy o Światowym Forum Muzeów Pól Bitewnych, które z uwagi na pandemię po kilku latach odbywa się dopiero po raz drugi.

Europejska Noc Muzeów w Gdańsku

Na wszystkich uczestników Europejskiej Nocy Muzeów czekała też dziecięco-młodzieżowa grupa teatralna, która w poszczególnych sekcjach odgrywała krótkie etiudy teatralne oddające pewne sytuacje okupacyjne z okresu wojny tj. związane z handlem, czy to ukrywaniem się przed okupantem niemieckim, czy też jedną z dosyć dramatycznych scen pokazujących zetknięcie się Polaków z żołnierzami Armii Czerwonej.

- Na każdego chętnego i żądnego wiedzy czekali również nasi przewodnicy, którzy w określonych godzinach oprowadzali grupy - mówił prof. Grzegorz Berendt. - Przechadzając się po wystawie, spotykaliśmy licznych cudzoziemców m.in. z Azji. Dało się słyszeć również język rosyjski, ukraiński czy angielski. Tak jak przed dwoma laty, tak i teraz w organizowanych przez nas przedsięwzięciach zechcieli uczestniczyć nasi sąsiedzi i goście naszego kraju. Cieszę się, że potrzeba kontaktu z instytucjami kultury, chęć skorzystania z ich oferty okazuje się nadal aktualna i sama idea Europejskiej Nocy Muzeów, nie przebrzmiała, a nadal wywołuje spore zainteresowanie.

Co jednak czekało na gości Muzeum II Wojny Światowej?

- W Noc Muzeów przygotowaliśmy szereg atrakcji na placu przed muzeum, w tym m.in. namiot przybliżający tematykę Armii Krajowej, czy lekki samochód ciężarowy tj. dodge wc 52 - mówił Przemysław Zachulski, kierownik Działu Edukacji. - W sali edukacyjnej z kolei odbywały się zajęcia dla najmłodszych, którzy w oparciu o eksponaty i autentyczne przedmioty, mogli zobaczyć, jak wygląda praca archeologa, a także w niej uczestniczyć.

Trwa głosowanie...

Czy uczestniczyłeś/aś w Europejskiej Nocy Muzeów 2022?

Każdy, kto chciał skorzystać ze spaceru z przewodnikiem, mógł tego dokonać za symboliczną złotówkę i udać się na przejście "Śladami Armii Krajowej", które odbywały się zarówno w języku polskim jak i angielskim.

Minionej nocy odwiedzając stanowisko World Battlefield Museums Forum (na poziomie -2), można było dzięki aplikacji WBMF na urządzenia mobilne, przenieść się w świat największych bitew w dziejach ludzkości.

O samej aplikacji "Dziennikowi Bałtyckiemu" opowiedziała Natalia Nowacka, pracownik Działu Kontaktów Międzynarodowych.

od 16 lat

Swoją ofertę przygotował również oddział muzeum na Westerplatte.

- Muzeum II Wojny Światowej zaznacza swoją obecność w zasadzie we wszystkich zakątkach Westerplatte - mówił Wojciech Samól. - Zorganizowaliśmy liczne atrakcje dla odwiedzających półwysep gości w ramach Europejskiej Nocy Muzeów. Przede wszystkim o w swojej pracy jak i o archeologicznym dziedzictwie tego miejsca opowiadali archeolodzy. Przygotowanych było szereg spacerów historycznych po całym terenie dawnej składnicy. Grupy rekonstrukcyjne pozwalają zwiedzającym lepiej poczuć militarny charakter tego miejsca.

Całość artystyczną uzupełniła młodzież, czytająca poematy i wspomnienia o Westerplatte.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki